Pyramidy v Egyptě jsou jednou z největších záhad

Pyramidy v Egyptě jsou už kolem 5 000 let a pořád nabízejí spoustu tajemství. Jaká je největší, k čemu sloužily a proč je dobré se za nimi vypravit?

Egyptské pyramidy jsou unikátní stavby, které se budovaly hlavně za účelem použití jako hrobky. Uvnitř odpočívaly těla mocných králů (faraonů) nebo jejich nejbližších rodinných příslušníků. Jsou velmi staré a odhadem tu s námi jsou už 4 500 až 5 500 let. Podle archeologů se stavěly od dob vlády panovníka Džosera až do doby prvního krále 18. dynastie Ahmose I. Jsou tak dokonce starší než starobylé Athény.

Faraoni měli velkolepé plány a proto byla každá pyramida součástí většího komplexu. Nebyla tedy stavěna samostatně, ale budovy byly propojené. Spíše tak můžeme mluvit o pyramidových komplexech. Standardní součást každého takového komplexu byl kromě pyramidy samotné údolní a zádušní krám, vzestupná cesta a satelitní pyramida. Kupodivu se od sebe mohou stavby značně lišit. Dnes si rozdíly vysvětlujeme různými představami o tehdejším náboženství.

Pyramidy v Egyptě jsou jediným dochovaným divem světa

Neví se přesně, jakým způsobem dokázali lidé v této době postavit tak velkolepé stavby. Existuje více hypotéz, ale většina se přiklání k vytesávání kamenných bloků měděnými nástroji. Ze skály se tak získal velký kvádr, který se často lodí přepravil na místo stavby. Zřejmě mylnou představou je pak využití velkého množství otroků při stavbě. Naopak, pyramidy stavěly desítky tisíc zručných pracovníků a brali za svou práci plat. Podle mála dochovaných textů z této doby se jednotlivé kvádry na staveniště dopravovaly po kanálech a vláčely se cestou až k pyramidě.

Nejplodnější dobou stavby pyramid bylo zřejmě období vlády 4. dynastie. Vznikly tu nejznámější z pyramid – Chufuova, Rachefova a Menkaureova v Gíze. Zároveň se jedná o první a jediný dochovaný z tradičních 7 divů světa. Všichni známe tradiční a největší pyramidy, ale uvádí se, že jich je kolem stovky. Některé jsou tak hodně malé, ale za pyramidy se považují. Chufuova pyramida byla naopak do postavení Eiffelovy věže vůbec nejvyšší stavbou na světě. Představte si, že zabírá plochu jako 13 fotbalových hřišť a její aktuální výška je 137,5 metrů. Za poznámku jistě stojí také Sfinga, která stojí opodál a pyramidu má hlídat.

Význam staveb překračoval náboženství

Na fotkách vedle největších 3 pyramid uvidíte i menší – satelitní. Slouží jako hrobky manželek faraona Chufua. Každá pyramida pak má také údolní chrám, v něm probíhala mumifikace. Po vzestupné cestě a v zádušním chrámu se zase odehrávaly náboženské obřady. Ty měly obnovit sílu panovníka.

Pyramidy jsou považovány za náboženský symbol s jasným ideologickým významem. Měly ale také význam politický a hospodářský. Celková organizace stavby byla velmi náročná a proto se muselo zapojit velké množství obyvatel města. Odhaduje se, že až 25 % všech místních se na stavbě nějak podílelo. Po dokončení pyramidy a smrti panovníka se v okolí vytvářela pyramidová města a tam se soustředilo hospodářské zázemí.


    • Výška nejvyšší pyramidy: 137,5 metru
    • Stáří dochovaných pyramid: až 5 500 let
    • Váha kamenného kvádru: až 15 tun
    • Délka stavby jedné pyramidy: kolem 20 let
    • První stavba tohoto druhu: Džoserova pyramida

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!