Budapešť toho nabízí víc, než čekáte

Budapešť jako hlavní město Maďarska vzniklo sloučením částí Budína a Pešti. Je větší než Praha a máte tady spoustu možností, kam se podívat.

V roce 1873 se v jeden celek spojily části Buda, Obuda a Pešť, vznikla tak Budapešť. Mezi místními je vžito i jen zkrácené označení Pešť a to proto, že kdysi žila většina obyvatel právě v Pešti. Na rozloze 525 km² bydlí 1 723 000 lidí. Většina z nich jsou Maďaři, ale ojediněle narazíte také na Němce nebo Slováky. Skoro polovina místních pak vyznává křesťanství. Zajímavostí je tu ale opravdu hodně a další zajímavá místa najdete v našich ostatních článcích.

Doprava

Město rozděluje řeka Dunaj, takže se tu nachází i 9 silničních a 2 železniční mosty. Nejznámějším a nejstarším je Széchényiho most z roku 1849. Důležitým dopravním uzlem je autobusové nádraží Stadiónok. Z Budapešti se také rozbíhají dálnice do celého Maďarska. Železnice tu spojuje desítky vlakových zastávek a čítá celkem 121 km délky. Lodě mohou využít říční přístav na Dunaji spojující střední Evropu s Černým mořem. Letiště Ference Liszta se nachází na jihovýchodě asi 15 km od centra a má 3 terminály.

Městská hromadná doprava je zajišťována mnoha prostředky. Metro tu má 4 trasy. Lidé se řídí podle barev (podobně jako v Praze) a nastupují na žlutou, červenou, modrou nebo zelenou linku. Zajímavostí je, že po Londýnském metru je právě to Budapešťské druhé nejstarší. Od roku 1887 tu jezdí tramvaje, v provozu je 15 trolejbusových linek a autobusy jezdí po celém městě. Kromě toho tu najdete i dětskou železnici, ozubnicovou dráhu nebo výborně fungující systém sdílení kol.

Památky a zajímavá místa

Ve městě se nemůžete nudit. Zajít můžete do 60 muzeí, dvou oper, 47 divadel nebo 16 koncertních síní. Budapešť představuje důležitý bod evropské kultury. Nejnápadnější stavbou pešťského břehu je neogotická budova Parlamentu Országház. Dostavena byla v roce 1904 a je 268 metrů dlouhá a 96 metrů vysoká. Uvnitř najdete 700 místností a horko těžko se jí rovnají jiné vládní budovy po Evropě.

Vysoká a čnící je také kopule Baziliky svatého Štěpána. Jedná se o kostel zasvěcený prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Nahoře je pověšeno celkem 6 zvonů a mezi nimi i ten největší v celém Maďarsku. Průměr jeho těla je 240 cm a váží přes 9 tun. Zajít si můžete i na hlavní tržnici Nagyvásárcsarnok. Je největší a nejstarší v zemi.

Ač se tu vyskytuje mnoho lidí a aut, najdete tu i velké množství parků a lesů. Jedná se také o jediné světové velkoměsto, kde najdete více než stovku termálních pramenů a studní. Dá se tak říct, že město je vystavěno na bublající vodě. I proto se můžete setkat s mnoha lázněmi. Nejznámější jsou Královské lázně, lázně Raitzen a Rudas.

A když by bylo jen na nás, kam v Budapešti zajít, musíme zmínit kavárnu Gerbeaud. Už v roce 1858 přivítala první zákazníky a postupem času proslula v celé Evropě. Hojně jí navštěvují turisté z celého světa i známé osobnosti. U zákusků převládá čokoláda a místní jablkový nebo třešňový štrúdl je prostě geniální.


  • Nadmořská výška: 315 m n. m.
  • Rozloha: 525,14 km²
  • Počet obyvatel: 1 723 836
  • Vznik města: 1873
  • Počet linek metra: 4

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!