Sky Bridge 721 – nejdelší visutý most na světě

Sky Bridge 721 je pro odvážné. Kdo se bojí výšek, by na něj vstupovat neměl. Nejdelší visutý most světa je výzvou a také jedinečným zážitkem.

Lávka je v provozu od května roku 2022. Jedná se tak o novou atrakci, která vede od chaty Slaměnka v části Velká Morava na hřeben hory Chlum. V Pardubickém kraji tak najdete unikátní stavbu, kterou budou znát na celém světě. Se svými 721 metry je totiž Sky Bridge vůbec tím nejdelším visutým mostem. Americký časopis Time ho dokonce zařadil mezi 50 nejlepších míst světa.

Sky Bridge 721 překonal dosavadní rekord

Celková délka lávky činí 721 metrů, což má visutý most i ve svém názvu. Pro pěší není na světě delšího visutého mostu. Do doby před otevřením držel rekord most Arouca v Portugalsku se svými 516 metry. Nad údolím je zavěšena lávka 95 metrů vysoko a je v nadmořské výšce 1110 až 1116 metrů. Možná vás překvapí poměrně úzký profil, protože most je široký jen 1,2 metrů. Je ale také jednosměrný, takže chodit lze pouze směrem k pohoří Králický Sněžník.

Konstrukci lávky tvoří 6 hlavních nosných lan s tažnou sílou 360 tun a pak 60 menších větrných lan. Každé hlavní lano má průměr 76 milimetrů. Hmotnost lávky je pak úctyhodných 405 tun a 158 tun z toho činí právě nosná lana.

Jak se zrodil nápad na realizaci

Mít u nás světový unikát není běžnou záležitostí. Poděkovat za to lze zastupitelstvu obci Dolní Morava, které v roce 2015 schválilo most do nového územního plánu. Odpůrci naopak kritizují velikost celé stavby a upozorňují na negativní vliv na životní prostředí. Podobné výhrady se objevují u další blízké atrakce Stezka v oblacích.

Finance na vybudování poskytli majitelé resortu Dolní Morava. Projekt a realizaci má na svědomí pak společnost Taros Nova. Cena se má údajně pohybovat kolem 200 miliónů korun. Slavnostní otevření proběhlo 13. května roku 2022.

Otevírací doba a vstupné

Vzhledem k možnosti špatných povětrnostních podmínek je nutné, aby provoz lávky byl kontrolovaný. Není možné, aby návštěvníci po mostu proudili neustále bez dozoru. Proto jsou pevně dané otevírací hodiny. Na lávku je vždy po půl hodině vpuštěno na 200 lidí. Během letních prázdnin je otevřena od 9:00 a zavírá ve 20:00. Aktuální otevírací doba je uvedena na těchto stránkách. Na stejném místě doporučujeme i rezervaci, protože o návštěvu Sky Bridge je teď velký zájem.

Vstupné je pak rozděleno na různé balíčky, protože v okolí naleznete více atrakcí. Zaplatit si můžete výjezd lanovkou nahoru i dolů, bobovou dráhu, horskou dráhu nebo návštěvu různých zábavních parků. Samostatné vstupné na lávku bez lanovky a dalších atrakcí je 440 Kč pro dospělého nebo 245 Kč pro děti od 3 do 15 let.


  • Délka mostu: 721 metrů
  • Výška nad zemí: 95 metrů
  • Nadmořská výška mostu: 1 135 metrů
  • Šířka lávky: 1,2 metru
  • Doba stavby: 2 roky
  • Datum otevření: 13. května 2022

Tento most jsme zatím ještě do doby vydání článku nenavštívili, ale určitě tomu nebude dlouho trvat a potom se rádi podělíme o naše zážitky.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!