Chichén Itzá je novodobým divem světa

Chichén Itzá bývalo městem, které se dochovalo v podobě zřícenin do naší doby. Kukulkánova pyramida jako zázrakem ale zub času nepocítila.

Mayské město Chichén Itzá je nyní spíše zříceninou. Můžeme být ale rádi, že spousta z unikátní kultury se dochovalo. Město se nachází na mexickém Yucatánském poloostrově. Jeho vývoj probíhal mezi lety 600 až 1500 našeho letopočtu. Název je odvozem od mayského sousloví Chich’en Itza, což v překladu znamená na okraji studny Itza. Jako Itza se označovala skupina místních obyvatel, která přebývala na severním Yucatánu. Je pak složeninou slov itz (magický) a ha (voda).

Chichén Itzá patří mezi divy světa

V roce 2007 pak lidé z celého světa zasílali své návrhy, aby vytvořili nových 7 divů světa. Město Chichén Itzá se do sedmičky dostalo mezi takové stavby jakými jsou Velká čínská zeď, Koloseum nebo Tádž Mahal. Město je také zařazeno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Cenote Mexiko
Jeskyně Cenote Ik Kil

Dříve nebylo jinou možností, než využívat dvě velké studny jako zásobárny vody. V Mexiku se jim říká cenote a jedná se o přírodně vytvořené prohlubně, které jsou naplněné životně důležitou tekutinou. Na Yucatánu se totiž nevyskytuje žádná povrchová voda. Ta známější cenote se nazývala Studna obětí, kde se obětovaly hlavně panny. Třetím zdrojem pitné vody pak byla jeskyně s podzemním jezerem, která je přímo pod hlavní pyramidou.

Majestátní Kukulkánova pyramida

Jde o vůbec nejznámější stavbu ve městě. Kukulkán je hlavním mayským bohem a vládne slunci a nebesům. Celá pyramida je postavena do čtvercového půdorysu a z každé strany vede na její vrchol 91 schodů. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy.

Velké hřiště sloužilo k oblíbené hře zvané Tlachtli. Pravděpodobně měla hra uctívat slunce. Cílem bylo dopravit míč skrz jednu obruč na hřišti. Je také možné, že družstvo, které prohrálo, bylo pak obětováno bohům. Stěny hřiště zdobí reliéfy zobrazující různé výjevy z této hry.

Mayský kalendář je symbolem

Význam mayského kalendáře byl pro tamější obyvatele nepopíratelný. Dokonce i na Kukulkánově pyramidě lze vysledovat, že když spočítáte všechny schody, dostanete číslo 364 a jako 365. den se počítala stavba na vrcholu pyramidy. Mayové měli kalendářů více. Jedním byl měsíční kalendář, který má 13 měsíců po 20 dnech. Dalším pak sluneční, který počítal s 18 měsíci. Po 52 letech se vždy tyto dva kalendáře potkají a pro Maye to znamenalo posvátný cyklus.

Mezi další zajímavé stavby ve městě lze zařadit Chrám válečníků. Je tvořen jednou menší pyramidou, která má kolem sebe mnoho sloupů. Tvrdí se, že tyto sloupy údajně držely strop. Bohužel se ale přesně neví, k čemu chrám sloužil.

Chrám válečníků

Ještě musíme zmínit Observatoř. Stavba, která má střechu tvaru kopule, ale není uzavřená. Zřejmě odtud Mayové pozorovali hvězdnou oblohu. K pozorování ale neměli žádné dalekohledy a přístroje, takže sledovali vše pouhým okem.


  • Země: Mexiko
  • Vznik města: kolem roku 600 n. l.
  • Nejznámější památka: Kukulkánova pyramida
  • Počet turistů za rok: 2,6 mil.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!