Athény jako jedno z nejstarších měst světa ohromuje památkami

Athény jsou hlavním městem Řecka a nabízí unikátní místo se starobylými památkami. Vydejte se na cestu časem zpět, stojí to za to.Starověké Athény byly kolébkou západní civilizace, filozofie a demokracie. Mezi nejznámější památky se řadí Parthenón na Akropoli nebo olympijský stadion. Hlavním městem Řecka se oficiálně staly v roce 1834. Dnes jsou jedním z největších ekonomických center v jihovýchodní Evropě. Přístav Pireus je pak největším osobním přístavem v Evropě a druhým na světě. V Národním archeologickém muzeu najdete největší světovou sbírkou starořeckých památek.

Athény a jejich historie

Město vzniklo už někdy kolem 3. tisíciletí před naším letopočtem. Na legendární Akropoli vybudovali roku 1400 př. n. l. královský hrad. Písemně se první zmínky objevují v 8. století před naším letopočtem. Jedno z nejpokrokovějších míst té doby v roce 594 př. n. l. zavedlo přelomovou ústavu, která umožnila podílení místních občanů na soudní moci. Vrchol demokracie pak znamenala vláda Periklova. V tom období se ve městě procházeli Sókratés, Sofoklés, Aischylos nebo Eurípidés.

Po obsazení Římany v roce 146 př. n. l. bylo město ušetřeno. Naopak začali řeckou kulturu podporovat a Athénám se hospodářsky i kulturně dařilo. Ve středověku se v rámci Byzantské říše jednalo o významnou část. V pozdějším období si během 15. století vyšlápli na Řeky Turci a Athény dobyli. V Parthenónu si zřídili mešitu a zničili chrám bohyně Athény. V roce 1830 Řecko vyhlásilo nezávislost a Athény, z kterých odtáhli Turci, byly připraveny na nové období slávy.

Současnost

V Athénách žije zhruba 664 tisíc obyvatel. S okolními městy ale vytváří aglomeraci čítající přes 4 miliony obyvatel. To je kolem 35 % populace celého Řecka. Uvnitř města najdete velké letiště, už zmiňovaný přístav nebo 3 linky metra. K přesunům občanů pomáhá na 4 000 autobusů a zhruba 14 000 taxíků. Okrajově se využívá i tramvajová doprava.

Kultura tu není jenom o památkách. Navštívit můžete na 140 divadel, což je v porovnání více než v celém Londýně. Zajímavostí je, že právě Athény mají být nejhlučnějším městem světa. Také tu byl naměřen nejmenší poměr zelených ploch na osobu v celé Evropě. Ten činí pouze dva metry čtvereční na obyvatele. Kromě toho se hustota osídlení v některých částech města pohybuje velmi na hraně zdravé únosnosti. Čtvrť Kipseli je dokonce nejhustěji osídlené místo na světě hned po Hongkongu.

Památky

Když navštívíte Athény, určitě byste neměli minout hned několik míst. Akropolis je symbolem celého města a pro Řeky znamená něco, co pro Čechy Pražský hrad. V dřívějších dobách sloužila jako pevnost a vládla na ní šlechta. Parthenón se začal budovat v roce 447 př. n. l. Sloužil jako chrám a nesl rozměry 70 x 31 metrů. Pod Akropolí v Dionýsově divadle probíhaly premiéry Aischylových, Aristofanových, Euripidových a Sofoklových her. Pojalo až 17 000 diváků a v roce 330 př. n. l. nahradily dřevné lavice kamennými.

Chrám Olympeion je největším dochovaným chrámem Řecka. Z původních 104 sloupů zůstalo už jen 15. Velikost 96 x 40 metrů byla úctyhodná. Odeon Heroda Attica sloužil jako památník pro manželku tohoto politika. Stavba má hlediště vytesané do skály a třípodlažní fasádu oblouků. Antický Panathénajský stadion hostil olympijské hry v roce 1896 a 2004. Město tak navázalo na tradici her z dřívějších dob a v 212. století znamenalo pro metropoli výrazný nárůst cestovního ruchu i řadu nových staveb.

V Athénách je mnoho památek, které jsme tu nezmínili. To zásadní už ale víte a jestli chcete vědět a vidět ještě víc, musíte město navštívit.


  • Počet obyvatel: 664 tisíc (přes 4 miliony v aglomeraci)
  • Hlavní město Řecka
  • Rozloha: 39 km²
  • Hustota zalidnění: 17 026,8 obyv./km²
  • Vznik města: kolem 3. tisíciletí př. n. l.
  • Nadmořská výška: 70–338 m n. m.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!