Maledivy, splněný sen

Tuto destinaci si vybral náš tehdy 12letý syn Matyáš. Jako motivaci k uzdravení a to před více jak dvěma lety. Ten moment nastal a my mohli začít plánovat cestu.

Nebylo to jako jedno z evropských míst na prodloužený víkend, kterých jsme za poslední dva roky navštívili nespočet a tak se tahle cesta musela řádně naplánovat. Nepatříme k těm, kteří vyhledávají resorty s All Inclusive, i když pravda, i ty si umíme občas dopřát. A když už vyrazit na Maledivy, tak naším společným přáním bylo navštívit některé z lokálních ostrovů,  strávit tento čas mezi domorodci a zažít jak tam žijí oni. A k tomu jsme si vybrali dva ostrovy, ostrov Ukulhas a Thoddoo.

MaledivyJak jsme začali plánovat 

Maledivy a jejich nádherné ostrovy, to zní pro spoustu lidí jako finančně nedostupný dovolenkový cíl. Ale nemusí tomu tak nezbytně být. K našim cestám nevyužíváme žádné zprostředkovatele ani cestovní kanceláře, všechny cesty si plánujeme sami a neskutečně nás to baví. A tak můžeme improvizovat ze dne na den a upravit si program dle nálady, počasí, ale můžeme také  sami ovlivnit cenu takovéhoto „tripu“.

Jediné, co nedokážeme většinou na tyto vzdálenější cesty ovlivnit, je cena letenky, a tak nezbývá než hledat, zkoušet a nebo vyčkávat na nějakou zajímavou akci. Většinou je ale lepší koupit letenky s předstihem, než vyčkávat do poslední chvíle. Tentokrát jsme letěli se společností Etihad s jedním přestupem v Abú Dhabí. Přestup jsme uvítali hlavně kvůli dětem, let byl naprosto pohodový a pobyt na palubě letadla víc než příjemný. Celková doba letu včetně 5hodinového přestupu byla 16,5 hodiny a cena jedné letenky vyšla na relativně „dobrých“ 15 000 Kč na osobu.

Maledivy 

Maledivy jsou ostrovní země v jihovýchodní části Indického oceánu, skládající se z 26 atolů a 1 192 ostrovů. Tyto ostrovy jsou vyhledávaným turistickým cílem pro své nádherné pláže s jemným bílým pískem a krystalově čistým mořem, které je domovem mnoha druhů živočichů včetně želv, delfínů, mant a různých druhů ryb. Maledivy jsou také známé pro své luxusní resorty s vilami na vodě. Tyto resorty nabízejí širokou škálu aktivit a jsou vyhledávaným místem pro všechny, kteří si chtějí dopřát opravdový komfort a služby na úrovni luxusu, za který si musí samozřejmě značně připlatit.

Pro ty z nás, kteří hledají spíše dobrodružství a autentický zážitek z cestování jsou skvělou variantou lokální ostrovy. Tyto ostrovy, které se nacházejí v různých částech země, nabízejí jedinečný pohled na tradiční kulturu a životní styl obyvatel Malediv. Na lokálních ostrovech si můžete užít aktivity jako je procházka po trhu, kde můžete ochutnat místní jídla a nakupovat suvenýry, nebo se vydat na prohlídku mešity a učit se o historii země. Kromě toho můžete navštívit lokální školy a seznámit se s dětmi, kteří tam žijí a učí se. Pobyt na lokálních ostrovech vám také umožní vidět, jak se žije na Maledivách bez zbytečného luxusu a blýskání se. Tyto ostrovy jsou také skvělou příležitostí k poznávání přírody a mořského života, protože zde najdete krásné pláže a korálové útesy plné barevných ryb.

Vydáváme se na ostrova Ukulhas

Ukulhas je malý ostrov, který se nachází v oblasti Alifu Dhaalu Atoll a jeho rozloha je přibližně 2 km čtverečních. Kromě toho, že je Ukulhas skvělým místem pro dovolenou, je také významným místem pro místní kulturu a tradice. Ostrov má silnou historii a je domovem mnoha tradičních míst, jako jsou mešity, staré domy a historické budovy. Místní obyvatelé žijí v souladu s přírodou a zachovávají své tradice a zvyky.

Dostat se na tento ostrov z Malé, hlavního města Malediv, trvalo motorovým člunem asi hodinu a půl. Děti i Verča se smáli, ale já měl pocit, že to ze ze mě vytřepe duši, ale všudypřítomné sáčky na zvracení mě trochu uklidnily. Postupem času jsem se srovnal a všichni jsme nakonec společně uznali, že i tahle jízda patřila k zážitkům a byla nedílnou součástí naší výpravy. Dopravovat se mezi ostrovy můžete v podstatě třemi způsoby. Tím prvním je trajekt, je nejlevnější ale také nejpomalejší. A všechny vyjíždí z Malé. Chcete-li se přepravovat mezi jednotlivými atoly musíte tedy vždy přes Malé. Pokud cestujete mezi jednotlivými ostrovy na jednom atolu, dá se přejet z jednoho na druhý, aniž byste se museli vracet do Malé. Cena trajektu se pohybuje mezi 0,5–20 USD, záleží na vzdálenosti. Tím druhým je motorový člun, kterému tu říkají speed boat. Je to trošku drsnější způsob přepravy a sám jsem nechápal jak během jízdy někteří, hlavně místní, dokážou spát. Ale pokud máte rádi trochu adrenalin tak je to správná volba. Tím 3. způsobem, nejrychlejším, ale také nejdražším, je hydroplán. Cena začíná na 150 USD za osobu a může se vyšplhat až do závratných částek. Tento způsob dopravy je využívám hlavně mezi rezorty.

Najít ostrov a vhodné ubytování pro dva dospělé a tři děti tak, aby si každý přišel na své, nám zabralo nejvíce času, tedy Verči a Matymu, kteří na tom měli největší podíl. Přiznávám, že při zjištění parametrů tohoto ostrova mě popadla trochu „panika“.

Verunko, co budu dělat na tak malém ostrově 10 dnů?! Neboj Vlasti, budou to dva ostrovy.

To mě fakt „uklidnilo“. Podotýkám ale, že druhý ostrov nebyl o moc větší.

Sice trochu unavení a utahaní po dlouhé cestě, ale pod naším oblíbeným heslem „I cesta je cíl“ konečně doplouváme na náš Ostrov Ukulhas. Upřímně, nečekejte sterilní a nablýskané prostředí známé z katalogů, které vás vyzývají k návštěvě Malediv. O co méně  luxusu tento lokální ostrov poskytuje, o to více přirozenosti, skutečnosti a bezprostřednosti tady můžete zažít. A to je to, co nás na cestování baví. Ihned po výstupu z lodi se nás ujímá sympatický mladík, který mi svým menším vzrůstem lehce zvedá sebevědomí (odhadem méně než 172 cm). Nakládáme naše kufry na místní ťuk ťuk a vyrážíme hledat ubytování.

Máme rádi rozmanitost, umíme spát pod širákem nebo si užit „nezávislost“ v našem obytném autě Marco polo na cestách stejně jako pobytu v pětihvězdičkovém hotelu. Ale když už si cokoliv z toho objednám, tak chci, aby to odpovídalo tomu, co vidím na obrázcích. Musím přiznat, že tentokrát to tak bohužel ale nebylo a naše zadání neodpovídalo skutečnosti. Komunikace ale byla výborná a místní jsou velmi pohodoví a vstřícní lidé. A my tak za chvíli získáváme adekvátní náhradu a ubytováváme se ve velmi příjemném apartmánu. A nejen to, jako omluvu jsme získali některé výlety zdarma a slevu na plnou penzi.

V době našeho pobytu na ostrově Ukulhas jsme měli možnost se zúčastnit hudebního festivalu, který navštívil i současný Maledivský prezident Ibráhím Muhammad Sulih. Dva dny plné tradičních tanců a písní byli skvělým zpestřením našeho pobytu. Tradiční taneční styl na Maledivách se nazývá „Bodu Beru“ nebo také „Bodu Mas“. Tento tanec se obvykle tančí při veřejných příležitostech a slavnostech, jako jsou svatby a náboženské oslavy, a skládá se z rytmických pohybů nohou a těla. Svůj původ nezapře v rybářských komunitách na Maledivách a má dlouhou historii.

Čekalo nás 5 dnů plných zážitků

Rybolov

Maledivy a jejich ostrovy, to ale není jenom turismus a šnorchlování, to je také třeba rybolov. Nabídku vyrazit na člunu s místními domorodci na večerní lov jsme si nemohli nechat ujít. A tak někdy kolem 17. hodiny večer nasedáme do člunu, dostáváme potřebné náčiní i instrukce a společně s natěšenymi dětmi vyrážíme vstříc prvnímu většímu dobrodružství. První záběry přišly, s přítmím a ne že by se jednalo o kapitální úlovky. Ale nebylo jich málo a zážitek to byl obrovský. Po návratu do přístavu jsme si vybrali dva nejkrásnější kousky a než jsme se stihli na apartmánu převléknout a vypravit se na večeři, už pro nás byly připraveny v naší „domovské“ restauraci přímo na stole. Byly vynikající a tím nejlepším kořením na tom bylo to, že jsme si je ulovili sami.

Sand Bank

Pokud na Ostrovy zavítáte, pak si rozhodně nenechejte ujít výlet na Sand Bank. Jedná se o malý, přirozeně vytvořený písečný ostrůvek, vyčnívající nad hladinu moře. Byli jsme tam sami pouze v doprovodu dvou místních a tento malý kousek místa v širém oceánu jsme si náramně užili. Z jedné strany můžete šnorchlovat mezi korály a ze strany druhé blbnout nebo relaxovat v prohřátých mělčinách. Některá tato místa při přílivu úplně zmizí, aby při odlivu mohly přivítat návštěvníky zase v jejich plné kráse. Doprava, nápoje a slunečníky jsou v ceně a tento cca 3 hodiny trvající výlet vás vyjde zhruba na 50 dolarů na osobu.

Výlet za mantami

Manta obrovská, také známá jako Manta bíloploutvá, je druh velryby, který patří do rodiny Manta. Vyskytují se v tropických a subtropických oblastech všech oceánů a jsou to největší známé druhy mořských ryb. Manty obrovské mohou dorůstat až do 7 metrů v délce a vážit až 5 tun. Živí se planktonem a korály, a i když nejsou pro člověka nebezpečné, stále je třeba respektovat jejich velikost a sílu, pokud se nacházíte v jejich blízkosti. Hrají důležitou roli v ekosystému moří a jsou ohroženy vlivem člověka, jako je těžba ropy a hromadný lov.

Vědecký výzkum naznačuje, že Manty obrovské jsou schopny vytvářet sociální vztahy a mohou se dokonce vyskytovat ve skupinách až 20 jedinců. Prokazují známky inteligence a schopnosti učení. Manta obrovská je fascinujícím a krásným živočichem, který zasluhuje pozornost a ochranu. 

Vyrazit na Maledivy a nevidět manty by byla určitě velká škoda. Bylo kouzelné sledovat i naše děti, jak berou šnorchl, nasazují si ploutve a s nadšením se vrhají do vln, aby o pár minut sledovaly, jak kolem nich manty tančí. Při tomto výletu nás bohužel ale zklamala technika, a tak si fotografie z téhle podívané odvážíme v podobě nádherných vzpomínek.

Loučení se s ostrovem Ukulhas

K večernímu příjemnému posezení jsme využívali pohostinnosti Ocula beach baru na jedné z místních pláží. Bylo to tak „jednoduché“ a přitom tak pohodové prostředí s příjemnou atmosférou, že se pro nás návštěva tohoto místa stala rituálem po zbytek večerů na tomto ostrově. Skvělé drinky, vodní dýmka, zpěv a hra na kytaru, ale hlavně přívětivost majitelů a místních je něco, na co s radostí vzpomínáme dodnes. A jestli mě na tomto ostrově nejvíc něco bavilo, tak to byla ta volnost „bytí“. Žádná starost s tím, co si zrovna obujeme, nebo jaký zvolíme dress kód. Na boso, nalehko, jak na těle, tak na duši. I naše děti tady měly absolutní volnost, aniž by se o ně člověk musel bát. Loučení s tímto ostrovem pro nás nebylo vůbec jednoduché, ale rozhodli jsme se navštívit další z ostrovů – Thoddoo.

 Krátké shrnutí o ostrově Ukulhas 

 • Ostrov je tvarován jako písečný ostrov s rostlinami a stromy na jihu a severní straně.
 • Má malou populaci, která se pohybuje kolem 500 až 600 obyvatel.
 • Doprava na ostrov je organizována buď lodí, nebo letadlem. Z hlavního města Malé je to asi 40 minut letu.
 • Místní obyvatelé žijí v souladu s přírodou a zachovávají své tradice a zvyky. Ostrov je také domovem mnoha tradičních míst, jako jsou mešity, staré domy a historické budovy.
 • Najdete tady jak ubytování, obchůdky, restaurace, tak širokou škálu aktivit, jako jsou potápění, šnorchlování, plavby na člunu, tak možnost rybolovu.
 • Ostrov je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, včetně korálů, ryb a želv. Místo je známé svými korálovými útesy.

Ostrov Thoddoo

Ostrov Thoddoo je nádherný zelený ostrov s bílou, 400 metrů dlouhou turistickou pláží, a leží na Atolu Ari. Poloha tohoto ostrova je 65 km západně od hlavního města Male. Na ostrově žije přibližně 1 500 stálých obyvatel a živí se kromě začínajícího turismu také zemědělstvím. Vývozem vodních melounů, papáji a samozřejmě také rybolovem. Zemědělsky využívaná plocha zabírá asi třetinu z celkové plochy ostrova, která je 1 x 2 km.

Ubytování

K ubytování na tomto ostrově jsme si našli malý rodinný hotel Summer inn Thodoo v rozumném poměru cena/výkon. Hotel byl čistý, personál více než přívětivý a přivítání kokosovým drinkem nás po plavbě trajektem potěšilo. Každodenní strava byla téměř na přání a v případě potřeby nám jídlo přivezli až na pláž vzdálenou cca 1 km od hotelu. Procházka na pláž vedla krásnou palmovou alejí a my jsme si tuto cestu tak dokázali užít jak pěšky, tak na kole, které vám na hotelu zapůjčí zdarma. V bezprostřední blízkosti pláže najdete dva stánky s místními produkty jako je čerstvé místní ovoce, které chutná o poznání lépe, než když si ho zakoupíte u nás. Jako odpolední dezert jsme si dopřávali místními vyrobené kokosové tyčinky zvané Gabulhi Bondi. 

Aktivity

Zapůjčená kola jsme využili i k projížďce a k objevování ostrova. Zažili jsme při tom spoustu srandy a příjemné bylo, když nás téměř na každém rohu zdravili místní, posedávající před svými domy se zářivým úsměvem. Oproti ostrovu Ukulhas, kde jsme se věnovali více různým aktivitám, jsme čas na ostrově Thoddoo věnovali spíše odpočinku, procházkám a válení se na pláži. Ale i tady najdete nespočet aktivit a je jen na vás, kterou z nich si vyberete. Večer jsme pak vždy zakončili v restauraci Astro, kde můžete ochutnat některou z místních dobrot, nebo některý z nealkoholických drinků, protože dopřávání si alkoholu je na těchto ostrovech z důvodů náboženských nepřípustné …. i když.

 Krátké shrnutí o ostrově Thoddoo 

 • Thoddoo je ostrov v Atollu Ari, na Maledivách.
 • Je to jeden z nejmenších a nejlidnatějších ostrovů v zemi.
 • Ostrov je známý pro své pláže s bílým pískem a tyrkysovým mořem.
 • Kromě turistických aktivit, jako je potápění a plavání, se místní obyvatelé zaměřují také na rybolov a zemědělství.
 • Ostrov má také malou vesnici s tradičními stavbami z kokosových štěpů.
 • V posledních letech se ostrov stal populárním turistickým cílem pro svou krásnou přírodu a klidnou atmosféru.
 • K dispozici je také několik hotelů a resortů pro návštěvníky.
 • Ostrov je dostupný buď lodí , nebo letadlem přes hlavní město Malé nebo některého z místních ostrovů.

Počasí

Maledivy jsou známé svým tropickým podnebím. Podnebí na Maledivách je subtropické a je charakterizováno teplými a vlhkými podmínkami po celý rok. Teploty se pohybují kolem 30 °C a vzduch je většinou vlhký. Zimní měsíce, tj. leden a únor, jsou nejsušší a také nejteplejší, zatímco léto, tj. červen a červenec, je obdobím většího deště. Voda v moři se na Maledivách udržuje kolem 28 °C a je tak ideální pro koupání a šnorchlování po celý rok. Slunce svítí silně a je důležité se správně opalovat, abyste se vyhnuli spálení kůže. Počasí na Maledivách je příjemné po celý rok a je vhodné pro všechny, kteří hledají slunce, teplo a krásnou přírodu. Je ale důležité vzít v úvahu, že v některých obdobích může být vlhko a mohou se objevit i krátkodobé deště. Ty však při naší návštěvě trvali vždy jen krátce a po jejich odchodu už nám zase svítilo slunce.

Na závěr

Maledivy jsou místo na které budeme rozhodně s radostí vzpomínat. A pokud milujete slunce, krásné pláže, přírodu a poznávání místních kultur, tak neváhejte vyrazit. A jestli stejně jako my máte rádi dobrodružství a autentické zážitky, tak se nebojte navštívit některý z místních lokálních ostrovů. Věříme, že i pro vás se pobyt na těchto ostrovech stane velkým životním zážitkem.

Všechny fotografie:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!