Covidový pas

Covidový pas je vstupenkou za hranice. Jak funguje a kde ho získat?

Covidový pas platí od července a opravňuje držitele cestovat po EU. Pro snadnější použití stačí mít aplikaci a v ní nahraný certifikát.

Zřejmě většina cestovatelů bude volit tu nejsnadnější možnost v podobě aplikace v telefonu. Do něj si stáhnete aplikaci Tečka. Je k dispozici pro iOS i Android. Můžete do ní nahrát i více certifikátů, takže v jednom zařízení může být celá rodina. Uchovává certifikáty o očkování a testování. Pokud jste tedy covid prodělali a není to více jak 180 dní, bude u záznamu zelená fajfka. To samé platí o kompletní očkování (musíte dostat obě dávky). Také bude samozřejmě zobrazen negativní PCR nebo antigenní test.

Covidový pas velmi usnadní cestování

Tečka je uznávaná ve všech státech Evropské unie. Ať tedy pojedete kamkoliv po EU, budete mít s aplikací větší pohodlí. Nemusíte v cizí zemi řešit testování a pokud splňujete výše uvedené podmínky (prodělaný covid nebo očkování), není co řešit.

aplikace Tečka
aplikace Tečka

Druhou aplikací, která bude s certifikáty pracovat, je čTečka. Ta poslouží hlavně pro kontrolu platnosti a budou jí v drtivé většině používat osoby, které pracují na letištích, přechodech, ale i například v pohostinství a chtějí si ověřit váš certifikát.

Covidpas nebo také covidový certifikát byl nápadem jižních zemí, které potřebují přilákat turisty. Nebude ale sloužit jenom k cestování za hranice, také doma ho budete používat. Podmínky provozovatelů různých zařízení mohou obsahovat předložení platného certifikátu. Například, když půjdete do restaurace, může se číšník optat na váš covidpas. Zatím ale takové použití členské státy EU neschválily.

Jaká vakcína mě opravňuje k uznání covid pasu?

Postupem času se objevují další a další vakcíny, které se více či méně starají o bezpečnost proti nákaze. Zde jsou zřejmě největší nejasnosti a každá země si určuje svoje podmínky. Někde uznávají covidové pasy až v případě druhé očkovací dávky (včetně ČR), někde projde i jedna. Povinnost mají státy EU jen v případě, že očkovací dávka byla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Některé země, jako například Maďarsko a Slovensko, ale nehodlalo čekat na delší schvalovací proces očkovací látky a zvolilo si zatím stále neschválený Sputnik V. Ten je tedy někde uznáván. Před vstupem do konkrétní země je tak nejlepší si zjistit maximum informací a nespoléhat na zeleně svítící fajfku v aplikaci.

Jak získat covidový certifikát

V našem případě si už po první očkovací dávce můžete certifikát stáhnout. Nebude sice zatím platný (až do druhé dávky), ale budete připraveni. Na webu ocko.uzis.cz je možné stáhnout celkem 3 druhy certifikátů:

  • Certifikát o prodělaném onemocnění: ke stažení bude mezi 10. a 180. dnem od prvního pozitivního PCR testu občana, který nemoc v minulosti prodělal.
  • Certifikát o výsledku negativního testu: zde existují dva druhy, potvrzení o negativním antigenním testu a negativním PCR testu.
  • Certifikát o provedeném očkování: opět existují tva druhy, potvrzení o absolvované první dávce očkování a potvrzení o ukončeném očkování. Systém zobrazí vždy jen aktuální certifikát.

Teď už víte, jak s covidovým pasem pracovat. Je to jednoduché, zvládne to každý a snad nám vše ulehčí a zpříjemní naše cesty i fungování doma.

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentářů

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!