Jak koupit levnou letenku

Jak koupit levnou letenku? Podívejte se na osvědčené tipy

Jak koupit levnou letenku a ušetřit na cestě do vysněné destinace? Dnes je spousta možností a v on-line světě se nabízí další. Podívejte se na mnoho tipů a vyberte si ty, které jsou pro vás nejvhodnější.

Neexistuje žádný přesný návod, jak co nejvíce ušetřit na letence. Stejně, jako neexistuje přesný návod, jak prožít šťastný život. Musíte zkoušet různé cesty a ne vždy vše vyjde podle vašich představ. V článku se dozvíte, kam se podívat, co kde zjistit a kde je možné něco získat. Nejedná se o přesný postup, ale pokud využijete alespoň jeden z tipů, pravděpodobně vám v kapse zůstane více peněz a to se dnes hodí dvojnásobně.

Jak koupit levnou letenku a kdy?

Mnozí přemýšlí, zda se vyplatí nakoupit letenku s velkým předstihem, nebo naopak na poslední chvíli. Podle mnohých analýz se nedoporučuje ani jedna z uvedených cest. Všeobecně se tak dá doporučit, že nákup letenky je vhodné načasovat do období mezi pěti až jedním měsícem před samotným letem.

V praxi tak můžete více dopředu pokukovat po delších letech mimo Evropu a na bližší místa si nákup načasovat na jeden nebo dva měsíce před odletem. U hodně využívaných linek raději hledejte ještě dříve a to klidně i více jak 5 měsíců dopředu. Budete znát dobře cenu letů a budete lépe připraveni.

Cenu hodně ovlivňuje i konkrétní období. Jako se vším, pokud je o něco zájem, prodejce si může dovolit navýšit cenu. To znamená, že v sezóně budou letenky o poznání dražší než mimo sezónu. Platí to i pro krátké časové úseky, takže například ve všední dny bude cena nižší v porovnání s víkendem nebo mimo pracovní hodiny taky dochází ke snížení cen. Pokud budete odlétat z Prahy, tak je známo, že vyšší provoz bude o letních prázdninách, víkendech nebo svátcích.

Světu vládnou aplikace

Není snad nikdo, kdo by neměl ve svém telefonu specializovanou aplikaci. Používáme tak navigace, aplikace na úkoly, poznámky nebo také třeba Tečku pro prokázání našeho očkování proti covidu. I při nákupu letenek budete aplikaci potřebovat a je to pohodlný způsob, jak letenky vyhledávat, ale i delší dobu sledovat. Nejpoužívanější je česká aplikace Kiwi, která pomocí speciálního algoritmu vyhodnotí nejlevnější způsob, jak letecky cestu absolvovat. Také se můžete nechat upozornit, jakmile se cena letenky změní. Podobné funkce dovoluje například i webová aplikace Google Flights.

Google Flights
Google Flights

A protože žijeme v době, kdy k nám stále více promlouvá umělá inteligence a různé datové modely jsou velmi propracované, existuje i nástroj pro předpověď ceny letenek. Aplikace Hopper dokáže predikovat, jak se změní cena letenky. A to ještě předtím, než ji skutečně letecká společnost upraví. Bere v potaz chování cestujících a porovnává poptávku s nabídkou. Za využití služby zaplatíte 5 dolarů, ale jen ve chvíli, kdy vytvoříte rezervaci. Tvůrci se chlubí, že s nimi ušetříte až 40 % nákladů na cestování.

Koukejte i na blízká letiště

Letišť je spousta a neznamená to, že když se chcete například vracet zpátky do Česka, že musíte přistávat v Praze nebo Brně. Sousední země disponují ještě více místy, kde přistávají letadla. Proto je vhodné při návratu dát do vyhledávače jako cílovou destinaci také letiště v Německu, Rakousku nebo Polsku. Pokud tedy cestujete na Moravu, zahrňte do výběru třeba Krakov nebo Katovice. Pro sever Čech zase budou lákavé Drážďany nebo Lipsko.

Každé mapy zvládnou vyhledat nejbližší letiště. Když tedy do navigace nebo na webu zadáte výraz „letiště“, zobrazí se vám mapa s nejbližšími místy kolem vás. Například mapy.cz tak fungují velmi spolehlivě a u každého letiště zobrazují i jeho kód.

Newslettery nabízí slevy

Stejně jako u našeho newsletteru, který můžete odebírat a dozvídat se o nových článcích a místech, tak i aerolinky nabízejí svoje výhody. Mezi nimi někdy najdete i zajímavé slevy a společnosti na to jdou skutečně důmyslně. Buď dostanete slevu k narozeninám, jen tak, když se společnost rozhodne nebo třeba ku příležitosti oslav konkrétního dne. Tak jako tak, lze ušetřit několik procent a pokud poletíte daleko, sleva může znamenat i slevu několik tisíc korun.

Vše na jedné letence 

Vždy je výhodnější mít všechny lety na jednom lístku. Když budete tedy na cestě přestupovat, snažte se vměstnat všechno do jednoho tiketu. V takovém případě se totiž bude uplatňovat ručení na zpoždění dalších letů. Pokud by se první zpozdil a další už nestihnete, aerolinky vám zajistí bez dalších nákladů místo u nejbližšího dalšího letu.

Levné letenkyMůžete sice ušetřit a rozdělit si cestu na jednotlivé úseky, ale dbejte na to, abyste vše měli pod jedním lístkem. Hlavně v zimním období bývá problém s komplikacemi letů a nemusí být vše vždy bez problémů.

Nakupujte přímo u leteckých společností

Na internetu dnes najdete spoustu srovnávačů a vyhledávačů letenek. Každá taková iniciativa ale musí z něčeho profitovat, takže si naúčtuje do ceny za letenku svojí provizi nebo cenu znatelně navýší u dalších služeb. Vaše peníze pak putují na konto těchto vyhledávačů, ty si strhnou svůj podíl a zbytek zašlou na účet dopravce. Z toho logicky vychází, že pokud zaplatíte dopravci rovnou, vyjde vás to levněji.

Hodně vyhledávačů zvládne na první pohled cenou konkurovat a hodně cestujících to přiláká. Což je také cílem. Po naklikání letu a všech dalších služeb, jako jsou zavazadla, pojištění a další ale zaplatíte výrazně víc. V konečném důsledku se tak cena prakticky vždy vyšplhá nad hodnotu, kterou nabídne aerolinka.

Letenky v akci

Akční letenky nabízí kdekdo. Často ale taková letenka mívá nějaký háček. Mezi prověřené poskytovatele informací o aktuálních akcí patří třeba weby cestujlevne.com nebo Akční letenky. Prohledat lze i facebookové skupiny, kam uživatelé dávají na akční letenky odkazy.

Už zmíněný háček ale může být v samotné výhodnosti takové letenky. Obvykle je velmi nízká cena vyvážena velkou nevýhodou. Nemůžete si vybírat z více termínů, na odlet musíte odjet do vzdálenějšího města, často i mimo ČR, nebo v letu není cesta zpět a zpáteční letenka je o dost dražší. Tak jako tak, akčních letenek je dost a často narazíte na zajímavou nabídku.

Jak tedy postupovat?

Z výše uvedených rad a tipů už si můžete sestavit svůj vlastní postup, ale pro úplnost se podívejte i na tento:

  • Hledat začněte s dostatečným předstihem. U vzdálenějších destinací 5 – 10 měsíců dopředu. U těch kratších, třeba v rámci Evropy, 1 až 3 měsíce.
  • Jako místo odletu zadejte nejen Prahu nebo Brno, ale také velká města v sousedních zemí. Ideálně Vídeň, Berlín, Mnichov nebo Krakov.
  • To stejné udělejte v případě příletové destinace a podívejte se na mapu, jaké letiště jsou k dispozici.
  • Teď si zajistěte zpáteční letenku. Postupujte tedy stejně ale v opačném směru.
  • Pokud se vám zdá výsledná cena vyšší, nastavte si upozornění na pokles ceny notifikací. Google Flights to umožňují.
  • Kromě toho sledujte akční letenky a třeba se vám poštěstí získat i nějakou tu slevu díky newsletteru.

Teď už víte, jak na nákup nejlevnějších letenek. Když zkombinujete uvedené tipy, určitě ušetříte spoustu peněz. Ty si pak můžete užít v dané lokalitě nebo začít šetřit na další dobrodružnou cestu.

A jaké tipy na levné letenky máte vy? Napište nám je do komentářů pod článek!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!