Cestování s dětmi

Cestování s dětmi obnáší často pevné nervy, ale i zábavu

Cestování s dětmi je mnohdy náročnější než bez nich. Na druhou stranu si užijete více zábavy a společně strávený čas je k nezaplacení.

Co vzít s sebou na výlet, na dovolenou, do auta, jaké léky, hračky nebo oblečení. Není snadné na nic nezapomenout. Přečtěte si tipy, jak na cestování s dětmi. Naše bohaté zkušenosti s tímto cestováním se vám určitě budou hodit, ať už jsou vaše děti jakkoliv staré. V poslední době je nutné dbát i na situaci kolem nemoci COVID-19 a mít zjištěno, jaké jsou podmínky v cílové destinaci. Pomoct vám s tím může i covidový pas.

Cestování s dětmi a příprava před cestou

Pokud cestujete s dětmi, musíte před samotnou cestou vědět, kam přesně míříte a čím. Dobrodružné výlety si raději nechte pro sebe nebo pro větší ratolesti. Čím mladší děti jsou, tím více potřebují jistotu a vy s nimi. Místa pobytu vybírejte i podle toho, jak budou dětem vyhovovat. Vyplatí se mít blízko pokoje nějakou zábavu typu dětského hřiště nebo mělkého bazénu. Jestli pojedete na dovolenou s cestovní kanceláří, doporučí vám místa vhodná pro děti.

S malým dítětem se rozhodně vyplatí mít i jistotu vlastní koupelny a vybaveného pokoje. Nechcete se při náhlé vylučovací příhodě tlačit před společnou koupelnou a čekat, až bude volná. Také zajištění jídla v podobě alespoň polopenze vám ušetří spoustu času.

Co vzít na cestu s sebou

Když budete cestovat do zahraničí, nezapomeňte na cestovní doklady. I v případě dítěte budete potřebovat pas. Pryč je doba, kdy mohl mít rodič svoje dítko zapsané ve svém dokladu. I ten nejmenší mrňous musí mít při cestě mimo EU svůj pas. V rámci Evropské unie pak stačí i dětská občanka. Ta stojí 50 Kč, pas 100 Kč. Myslete na to ale dostatečně dlouho před cestou. Vydání cestovního dokladu může trvat i 30 dní!

Cestovní pasPři jakékoliv cestě si vezměte s sebou léky. Mezi základní patří sirup proti kašli, něco na sražení teploty (Paralen, Nurofen) a případně léky proti alergii. Při delší cestě je dobré zvážit před dovolenou návštěvu pediatra a poradit se s ním. Při návštěvě exotických krajin je velmi vhodné očkování proti žloutence. Nezapomínejte ani na cestovní pojištění a to v případě všech cestujících osob.

Čím cestovat

Každý dopravní prostředek nabízí pro a proti. My můžeme rozhodně doporučit cestování obytným vozem. V našem Marco Polo máme vše, co na cestách potřebujeme. S třemi dětmi pak není problém absolvovat dlouhé trasy. V případě normálního osobního auta pak u delších cest doporučujeme vyrazit k večeru, aby mohly děti spát a nenudily se. Myslete také na přísun čerstvého vzduchu a pravidelné přestávky.

Cestování vlakem nebo autobusem může být pro děti dobrodružství. U delších cest je vhodnější vlak a pohodlné kupé, kde se dá i přespat. Autobus pro menší děti moc vhodný není. Nenabízí moc prostoru a u delších cest se děti budou jistě velmi brzy nudit.

Velmi daleké cesty nejdou mnohdy řešit jinak než letecky. Letadlo nemusí být pro děti příjemné a hlavně start a přistání nadělá možná potíže. Zalehnutí uší neponesou děti dobře. V tomto případě mu dejte něco na pití nebo třeba žvýkačku. Polykáním se tlak v uších vyrovná a nepříjemný pocit vymizí. U kojenců pak volte lahvičku s mlékem nebo přímo při vzletu a přistání rovnou dítě nakojte.

Co rozhodně nezapomenout

Během delší cesty musíte děti nějak zabavit. Pokud nejsou úplně malé a spí nebo zase větší a obejdou se bez vás, musíte je bavit vy. Kromě zábavy na tabletech a mobilních telefonech, kterou dnešní doba přináší, je nespočet dalších možností. My hrajeme s dětmi slovní hry, a nebo se nám osvědčily cestovatelské hádanky. Děti se zabaví a ještě se něco dozví. Kromě toho jim zajistěte vše, co budou potřebovat a nenechávejte to na čerpací stanice u silnice.

  • Láhev s vodou nebo jinou oblíbenou tekutinou
  • Dostatek jídla
  • Oblíbené hračky
  • Vlhčené ubrousky
  • Náhradní oblečení

Pro malé děti toho ale budete potřebovat víc. K výše uvedenému počítejte, že s sebou ještě určitě zabalíte toto:

  • Dudlík
  • Plenky
  • Bryndák
  • Převařenou vodu

My s těmi našimi menšími dětmi, které jsou ve věku 6, 8 a 13 let cestujeme poměrně často. A tak moc dobře víme, že cestovat s dětmi je minimálně na přípravu daleko náročnější. I po dobu cesty je potřeba počítat s větší časovou prodlevu, než když cestujete sami. Všechno výše uvedené se ale několikanásobně vrátí v podobě společného sdílení zážitků, radostných tváří a my s Verčou věříme, že stejně jako pro nás, tak i pro děti, má cestování velkou hloubku a smysl. Základem je, abyste byli v pohodě vy. Pokud budete, budou v pohodě i vaše děti.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!