Cestování na Slovensko

Cestování na Slovensko vyžaduje očkování a registraci

Cestování na Slovensko v současnosti obnáší více povinností. Musíte být očkovaní, vyplnit registrační formulář. Jinak vás čeká karanténa.

U našich sousedů je nyní kvůli covidu-19 hodně platných omezení a než tam vycestujete, je dobré o nich vědět. Často se mění, takže nejlepším způsobem, jak mít čerstvé informace, je sledovat stránky Ministerstva zahraničních věcí. Poslední informace byly aktualizovány 20. července a uvidíme, jak dlouho budou platit. Přinášíme ta nejdůležitější pravidla vstupu na Slovensko.

Cestování na Slovensko jen pro očkované

Prvním důležitým bodem je očkování. Slovensko požaduje, aby osoby přijíždějící z České republiky byly plně očkované. Prokázání očkování je nutné doložit potvrzením nebo digitálním průkazem, tedy covidovým pasem. Podmínky pro očkované jsou tyto:

  • U dvoudávkové vakcíny platí, že osoba musí být po očkování 14 dní až 12 měsíců.
  • U jednodávkové vakcíny platí, že osoba musí být po očkování 21 dní až 12 měsíců
  • V případě očkování v intervalu 180 dní od prodělání nemoci musí být osoba po očkování 14 dní až 12 měsíců

Když nejste očkovaní vůbec nebo máte v sob pouze jednu dávku z dvoudávkové vakcíny, musíte podstoupit karanténu. Tu je možné ale ukončit negativním PCR testem podstoupeným kdykoliv i třeba ihned po příjezdu na Slovensko.

Výjimky potvrzující pravidla

Jako u každého nařízení, i zde existují určité výjimky. Úplnou ze všech opatření mají řidiči nákladní dopravy. Ti většinou přes zemi jenom přejíždějí. Pak platí, že přeshraniční pracovníci mohou mít pouze negativní PCR test, který není starší 7 dnů. Očkování není třeba. A obdobná situace je u cestujících za účelem pohřbu. Tam stačí mít negativní PCR test ne starší 72 hodin.

Pokud Slovenskem jenom projíždíte, například do Maďarska, nemusíte být očkovaní, ani podstupovat po příjezdu PCR testy. Tranzit je povolen, ale pouze po určených trasách (je definováno ve vyhlášce, ale v zásadě po všech větších silnicích a dálnicích), nesmí překročit 8 hodin a zastavovat můžete pouze na dotankování paliva.

Opatření na Slovensku

Aktuální situace na Slovensku je ovlivněna tzv. COVID automatem. Ten dělí slovenské okresy do 4 stupňů podle závažnosti opatření. Podrobné informace o jednotlivých okresech jsou k dohledání na tomto odkazu.

Na celém území Slovenska pak platí toto:

  • Ve všech interiérech je povinné nosit minimálně respirátor FFP2.
  • Venku je možné se pohybovat bez roušky i respirátoru, ale pouze do vzdálenosti od druhých osob minimálně 5 metrů.
  • V případě pozitivního testu je na Slovensku povinná karanténa po dobu 14 dní. Pro ukončení je nutné nemít poslední 3 dny z karantény žádné příznaky nemoci.

Kromě těchto opatření a povinností cestujících z ČR je tu ještě jedna. Musíte před cestou vyplnit cestovní formulář. Není nikterak složitý a obsahuje pouze pár údajů. Potvrzení o registraci přijde na mailovou adresu a s ním se pak můžete prokázat.

Teď už víte, jak se na Slovensko bezpečně dostat, nebo jak jím projet. Přejeme hodně štěstí!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!