Lichtenštejnské stezky propojují celkem 6 tras pokrývajících oblast Lednicko-valtického areálu a část Dolního Rakouska. Podívejte se, co všechno na cestách uvidíte.
Lichtenštejnské stezky nesou jméno slavného šlechtického rodu. Dohromady nabídnou 6 vzájemně propojených tras, které se táhnou kolem Lednicko-valtického areálu a zabírají i Dolní Rakousko. Hlavní trasou je Knížecí stezka. Na tu pak navazují Břeclavská, Poštorenská, Valtická, Lednická a Habánská stezka. Celkem si tak můžete užít 202 km. Když pak zavítáte do Rakouska, můžete se napojit na navazující Lichtenštejnskou stezku a trasu Greenways Praha – Wien, která je dlouhá 70 km.
Abyste vždy poznali, že se nacházíte právě na jedné z těchto stezek, sledujte informační tabulky. Pokud uvidíte jednu z výše uvedených, jste na Lichtenštejnské stezce.
Lichtenštejnské stezky v přehledu
Níže najdete informace o každé trase, její délku, náročnost a také místa, kterými se táhne. Ač je i na každé informační tabulce vyobrazeno kolo, můžete stezky absolvovat také na koloběžkách. Určitě ale doporučujeme si v takovém případě vybrat kratší trasu, protože na kole je překonání delší vzdálenosti o dost snadnější než právě na koloběžce.
Knížecí stezka
- Délka trasy: 86 km
- Náročnost: střední
Trasa vede přes hranice a spojuje zámky rodu Lichtenštejnů na území jižní Moravy a Dolního Rakouska. Během cesty budete projíždět kolem těchto míst: Lednice, Hraniční zámeček, Valtice, kolonáda na Reistně, Schrattenberg, Herrnbaumgarten, Poysdorf, Coburg, Wilfersodrf, Prinzendorf an der Zaya, Neusiedl an der Zaya, Althlichtenwarth, Reintal / Poštorná, Rendez-vous, kaple sv. Huberta, Tři Grácie, Nový dvůr, Apollónův chrám, Janův hrad, Lovecký zámeček, Lednice.
Břeclavská stezka
- Délka trasy: 16 km
- Náročnost: lehká
Projíždět budete těmito místy: Poštorná/Reintal, Pohansko, Břeclav. Když se na rozcestí u Františkova rybníka rozhodnete pro Pohansko, přejeďte most nad železnicí, po které vlaky míří do Vídně. Dojedete tak až k dřevěnému mostu přes řeku Dyji. Území rozsáhlé obory je zde oploceno, ale vrátka pro cyklisty jsou otevřená. Jen si dávejte pozor na jaře – území bývá v případě povodní často zaplaveno. Stezka vás dovede k zámečku Pohansko, kde si můžete prohlédnout expozici nálezů z Velké Moravy a také se občerstvit.
Poštorenská stezka
- Délka trasy: 12 km
- Náročnost: lehká
Stezka protíná tato místa: Poštorná, Charvátská Nová Ves, Ladenská alej. Jedná se o spojnici Knížecí a Břeclavské stezky. Na Knížecí stezku navazuje na křižovatce Ladenské aleje s asfaltovou silničkou v lužním lese. Trasa tady kopíruje Naučnou stezku Lužní les a zhruba po třech kilometrech máte možnost rozhodnout se, zda zamíříte po Břeclavské stezce okolo zámku do Břeclavi a případně dále na Pohansko. Nebo zda se dáte doprava dále po Poštorenské trase do Charvátské Nové Vsi a Poštorné. Kolem hřbitova a posléze železniční trati vás povede Poštorenská stezka k železničnímu přejezdu na hlavní silnici (Poštorná – Reintal) a hned za ním doleva po zpevněných cestách k rozcestí v blízkosti Františkova rybníka. Tady Poštorenská stezka končí a dál můžete pokračovat po Břeclavské stezce přes most a doprava na Pohansko nebo rovně kolem Františkova rybníka k hraničnímu přechodu Poštorná – Reintal.
Valtická stezka
- Délka trasy: 25 km
- Náročnost: střední
Těšit se můžete na tato místa: Hlohovec – Hraniční zámeček, Sedlec, letohrádek Portz, Úvaly, Valtice – kolonáda Reistna, celňák, Boří dvůr. Od Hraničního zámečku je možné pokračovat po Valtické stezce do Sedlece, Úval a Valtic. Kolem rybníka Nesyt, který je největším rybníkem na Moravě. V areálu Zemědělského družstva Sedlec můžete v sezoně posedět pod pergolou a okoštovat vynikající vzorky vín ze zdejších vinic. Dál vede trasa po hrázi Nového rybníka, kam prý se chodívalo koupat už panstvo z nedalekého Mikulova. Na křižovatce cyklotras odbočíte doleva a jedete kolem železniční trati. I tahle cesta byla kdysi už za ostnatými dráty, přes které mohli cestující z Břeclavi do Mikulova jen smutně hledět. Zvlněný terén vás dovede do Úval, kde množství vinných sklípků láká k zastavení se na pohárek dobrého vína. Následuje výšlap po silnici až k hraničnímu přechodu Valtice – Schrattenberg, kde se můžete napojit na Knížecí stezku směr Valtice, na rakouskou část Lichtenštejnských stezek nebo pokračovat kolem Kolonády (Reistna) příjemnými asfaltkami k hraničnímu přechodu Poštorná – Reintal. Zde se trasa potkává s cykloturistickou trasou Greenways Praha – Vídeň.
Lednická stezka
- Délka trasy: 23 km
- Náročnost: lehká
Trasa je rozprostřena přes tato místa: Janohrad, Lednice, Nejdek, Červená studánka, Hlohovec- Hraniční zámeček, Tři Grácie. Od umělé hradní zříceniny Janův hrad můžete vyrazit také na Lednickou stezku. Asfaltová silnička vyústí na hlavní silnici Podivín – Lednice, po které dojedete na okraj Lednice. Tady stezka pokračuje doprava, míjí parkoviště s přilehlou „vinařskou vesničkou“ s možností posezení v dřevěných vinných sudech. Pokračuje lesem dál. Pojedete kolem lednického náhonu, jenž napájí Zámecký rybník v lednickém parku. Na křižovatce lesních cest pak odbočíte doleva do obce Nejdek a pojedete stále rovně až k silnici Lednice – Mikulov. Po ní se dáte jen kousek doprava, než se stezka opět stočí doleva mezi pole a posléze mezi vinohrady. Tady bývá po deštích obtížnější terén, ale dá se to zvládnout. U Hraničního zámečku se Lednická stezka napojuje na Valtickou a Knížecí stezku, jinak ale dále pokračuje přes obec Hlohovec k empírovému zámečku Tři Grácie. Sousoší Athény, Artemidi a Afrodity před zámečkem vytesal z jednoho kusu kamene Martin Fischer. U Nového dvora se Lednická stezka opět napojí na páteřní Knížecí stezku.
Habánská stezka
- Délka trasy: 42 km
- Náročnost: lehká / střední
Okružní trasa míří přes místa: Janohrad, Ladná, Moravský Žižkov, Velké Bílovice, sklepní uličky Purýnky, Hradištěk, Rakvice, Obelisk, Janohrad. Stezka vás od Janova hradu přivede k řece Dyji a zanedlouho budete vjíždět do obce Ladná. Projedete obcí, dostanete se nad dálnici D2 Břeclav – Brno a po polních cestách vjedete do obce Moravský Žižkov. Habánská stezka vás dále vede do samého centra Habánů, malebného městečka Velké Bílovice. Při výjezdu z Velkých Bílovic projedete sklepními uličkami Purýnky a bude vás čekat náročnější úsek trati – výjezd na Hradištěk. Toto úchvatné místo nabízí nevšední výhled do okolí a stonásobně se vám vrátí energie, kterou jste museli vynaložit na výšlap k tomuto magickému místu. Nyní vás čeká dlouhý sjezd do další vinařské obce – Rakvice. Z Rakvic vás povede Habánská stezka na lesní a polní cesty k dalšímu klenotu lichtenštejnského areálu – Obelisku. Obelisk, místními také nazývaný jako „Facka“, je nejseverněji položenou drobnou stavbou Lednicko-valtického areálu. Od něj se potom vrátíte zpět k Janovu hradu, kde Habánská stezka také končí.
A ať už se rozhodnete objevovat Lichtenštejnské stezky na kole, kolečkových bruslích nebo na koloběžkách, hlavně si to užijte jako my. Okolní příroda i památky za to opravdu stojí.
Zanechat komentář