Lednice

Lednice na Moravě je skvostem, kam se vyplatí zajet

Lednice na Moravě je nazývána perlou jižní Moravy. Jedná se o historickou obec, která skýtá mnoho míst, kam stojí za to zavítat. Pojďte se podívat, co tu najdete.

Ať už řeknete Lednice, nebo Lednice na Moravě. Oba názvy budou správně. Obec má tu smůlu, že v prvním případě se slovo shoduje s bílým velkým spotřebičem, který máme každý doma. Původ slova není přesně známý, ale má se za to, že vychází z německého Eisgrub (ledový důl). Ostatně, i tak se do začátku 15. století o obci v dochovaných písemných materiálech psalo. A proč ten led? Prý proto, že obec se nachází v nejteplejší části Moravy a tím pádem se na blízkém průtoku řeky Dyje zachycovaly ledové kry. O Lednici jsme také psali v našem článku 5 nej míst, která musíte navštívit na jižní Moravě.

Jak se do Lednice dostat

Pro někoho, kdo žije v Břeclavi, je návštěva Lednice povinností, ale ani tak nás nepřestává neustále udivovat svou krásou. Pokud sem míříte z Prahy, Brna nebo jiného velkého města a pojedete autem, máte to nejrychleji po dálnici. Zhruba 5 km od obce totiž proudí dálnice D2. Jestli jste trochu sportovněji založení, můžete zvolit kolo. Lednicko-valtický areál nabízí cyklostezky a na trase si vychutnáte pořádně všechny místní krásy nebo i vinné sklípky.

Uvnitř obce jezdí integrovaná hromadná doprava. Pomocí autobusových linek můžete cestovat napříč Valticemi, Lednicí, Břeclaví nebo Mikulovem. Zážitek nabídne i plavba lodí. Můžete se nechat odvézt od Lednického zámku k Minaretu a pak k Janohradu. Zpátky to jde vzít pěšky a trasu dlouhou 3 km zvládnou i děti.

Co je tu k vidění

Hlavním symbolem celé obce je především zámek Lednice a je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v ČR. Původní gotická tvrz byla v letech 1544 – 1585 zbourána a přestavěna na renesanční zámek s velkou zahradou. Postupně se zámek měnil, až do současné podoby, kdy se dá nejvíce zařadit do novogotického slohu. V rámci komplexu zámeckých budov je součástí také farní kostel Sv. Jakuba Staršího.

V zámeckém parku je spousta cestiček, které můžete procházet. Protékající řeka Dyje pak byla zakomponována do parku do systému kanálů a rybníků. Zajímavostí je, že v parku najdete na 112 druhů jehličnanů a 462 druhů listnatých stromů. Konají se tu zde i zajímavé akce, jako třeba ukázky dravých ptáků. Tu pořádá organizace Zayferus, která se stará o ochranu dravců.

Za návštěvu stojí i náměstí obce. I to je vyladěné do novogotického stylu a místní budovy na vás budou dýchat historií. Zmíněný Minaret, do kterého se dostanete loďkou ze zámku je asi 62 metrů vysoká romantická rozhledna. Je to také 2. nejstarší rozhledna u nás vůbec a vstupné pro dospělého činí rovnou stokorunu. Děti pak zaplatí 40 Kč, do 6 let to mají zdarma.

Apollónův chrám

Asi 2 km od zámku na břehu Mlýnského rybníka je postaven Apollónův chrám. Stavba byla dokončena počátkem 19. století a je chráněnou kulturní památkou. Jak už název napovídá, je zasvěcena antickému bohu Apollónovi a dominantním prvkem je 8 velkých sloupů na přední straně. Celý objekt je oplocen, takže vstup je možný pouze ve stanovených hodinách. Ty jsou uvedeny na stránkách stavby.

Jestli nevíte, kam na výlet, přijeďte k nám na Moravu. Lednice je jednou z nejlepších pozvánek!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!