Stone Town na Zanzibaru má vše, po čem toužíte

Stone Town je hlavním městem Zanzibaru. Unikátní spojení historického centra, písečných pláží, skvělé kuchyně a úžasných lidí budete milovat.

V češtině můžete používat název Kamenné město. Důvodem je materiál, ze kterých jsou postaveny historické budovy. Korálový kámen se těží uvnitř ostrova a je tedy nejdostupnějším prvkem. Stone Town není žádným městečkem, obývá ho na 200 tisíc místních lidí. V roce 2000 se dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na ostrově se nachází i letiště a dopravovat se nemusíte jenom lodí. Obyvatelé jsou velmi různorodí a seznámit se můžete s Araby, Afričany, Indy, ale i Evropany. I díky tomu je zdejší kuchyně směsí těchto kultur.

Stone Town jako bludiště

Město působí velmi útulně. Dokonce tak moc, že spoustou uliček neprojede ani auto. Nejrychlejším dopravním prostředkem se tu stává motorka, případně kolo. Musíte dávat pozor, abyste se v těchto zákoutích neztratili. Orientaci ztěžuje i podobnost místních ulic.

Kromě všudypřítomného kamene tu narazíte i na další specialitu. Kolem 500 domů je obdařeno dřevěnými dveřmi, které jsou často starší než samotné budovy. Dveře jsou velmi odolné a složení z durianu, teaku nebo sezamového dřeva zvládne snést i napadení termity nebo vodu.

Kolem ostrova bují lodní doprava.  Jedná se o lodě rozvážející suroviny, ale také pasažéry. Ve městě pak naleznete muzeum, kde je k vidění tradiční zanzibarská plachetnice. Ta byla vyrobena v 30. letech minulého století. Příjemné je, že popisky u jednotlivých exponátů jsou psány v angličtině. TO je ostatně jeden z úředních jazyků ostrova.

Prison Island s želvami

Nedaleko hlavního města je malinký ostrov Changu. Více lidí ho ale zná pod jménem Prison Island. Odkazuje na věznici. Ta tu paradoxně ale nikdy nebyla. Zato tu dříve byli drženi otroci. Dnes je největší atrakcí malého ostrova výskyt želv obrovských. Ty se dožívají až 200 let a dorůstají do váhy 200 kilogramů. Délka krunýře může být i 120 cm, takže při setkání s želvou budete mít skutečně monumentální zážitek. Ostrov je vzdálený 5 kilometrů a dostanete se na něj i malou loďkou.

Moře je tu průzračné a sytě modré. Pod ostrovem se nachází čilý podmořský svět a při potápění narazíte na korálové útesy a mnoho živočichů. Spousta z nich pak může skončit na vašem talíři. Večer totiž ostrov ožívá a tržiště je zaplavené stánky, které nabízí místní speciality. Za příjemné ceny si můžete pochutnat na žralocích, tuňácích, krevetách, humrech nebo chobotnicích.

Jestli je někde ráj na zemi, pak je to Zanzibar. Stone Town pak elegantně doplňuje ideální pobyt u pláže dalšími zážitky. Ať už vyrazíte do úzkých uliček, dáte si humra, nebo budete obdivovat obrovské želvy, udělá na vás místo velmi příjemný dojem.


  • Počet obyvatel města: 200 tisíc
  • Nejbližší letiště: Zanzibar International Airport vzdálené 7 km
  • Hlavní stavební materiál: Korálový kámen
  • Místní speciality kuchyně: Humr, Zanzibar pizza, krevety a další plody moře
  • Složení obyvatelstva: Arabové, Afričani, Indové, Evropani

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!