Zanzibar a Tanzanie na vlastní pěst za 12 dnů

Zanzibar představuje pohádkový ostrov. Prostě dovolenou snů. Písečné pláže a dokonale čisté moře uspokojí i toho nejnáročnějšího cestovatele.

Jsme rodina, která velmi ráda cestuje a nejraději bychom viděli každý kousek světa. Ale v dnešní covidové době si moc vymýšlet nemůžete. Tanzanii, Zanzibar a dobrodružství s tím spojené jsme si ale s Verčou oba dva moc přáli. Jedná se o jednu ze vzdálenějších destinací, kterou bylo možné navštívit, a tak jsme si splnili další z našich cestovatelský snů. A samozřejmě jsme museli hodně fotit, k čemuž nám pomohl kurz focení iPhonem, který všem doporučujeme.

Zanzibar ostrov

Výběr místa 

Během 10 dnů jsme si vyzkoušeli ubytování na východní pláži Matemwe, navštívili ostrov Prison Island a na 3 dny se „přestěhovali“ do Tanzanie. Chtěli jsme zažít to pravé africké Safari a pro závěrečné 4 noci jsme si vybrali jednu z nejvyhlášenějších pláží Zanzibaru v oblasti Nungwi v severní části ostrova.

Zanzibar pláž

Letenky

Letenky, stejně jako vše ostatní, si většinou zařizujeme sami. Pokud ta možnost je, tak si vybíráme z vícero společností a taky aplikací, které let do dané oblasti nabízejí. Při výběru rozhoduje nejen cena, ale i servis a doba letu. Tentokrát jsme letěli z Vídně s Ethiopian Airlines.

Cesta

Naše pohodová cesta s aerolinkami trvala 13 hodin včetně 4hodinového přestupu v Addis Abebě. Zaopatřit jsme si museli vízum, které doporučujeme vyřídit online. Nezbytný je také cestovní formulář.

Po přistání v Kisauni AirPort vás čeká pasová kontrola, vypsání a doložení potřebných formulářů, na památku si vás vyfotí, zanecháte jim otisky prstů a poté budete konečně vpuštěni na ostrov. Tam už vaše hlava bude nucena přepínat mezi chudobou a hotovým rájem na zemi.

Verča dopředu zajistila transfer přes místní agenturu. Díky tomu na nás před letištěm už čekal místní sympatický a podnikavý mladík Christiano. Byl nám nejen řidičem, ale i zprostředkovatelem výletů a to za skvělou cenu a ve vysoké kvalitě služeb. Naše poznávání ostrova může začít!

Tanzanie letenky

Ubytování

Rádi poznáváme různá místa a zvlášť na Zanzibaru jsme si chtěli vyzkoušet, jak východní, tak severní pobřeží, kde je o poznání menší odliv. A tak jsme na první 3 noci zvolili velmi příjemný rodinný hotel Zanzibar House v rybářské vesničce Matemwe. Jedná se o malý rodinný hotel přímo na pláži, jehož majitel i obsluha byli velmi příjemní a úslužní. Hotel je stylový, čistý a ceny přívětivé. Cítili jsme se tam velmi dobře.

Následné dny jsme bydleli na Safari v Camp Bastian Mikumi. Byl to jeden z nejútulnějších kempů, které jsem v životě navštívil a na poslední dny jsme si zvolili hotel Nungwi Dreams na Nungwi Beach. Jednalo se o krásný pětihvězdičkový hotel. Přesto bychom s Verčou příště volili raději nějakou stylovější záležitost v klidnější části s lepším přístupem k moři.

Tanzanie ubytování

Jídlo 

Jejich běžné jídlo nás neurazilo, ale ani nenadchlo. Pokud se tedy nejednalo o ovoce, ovocné koktejly a jejich sea food (dary moře). To bylo fantastické a snad nejlepší, které jsme kdy v životě jedli. Po ovoci bychom se tam utloukli, má tak nějak jinou a lepší chuť než u nás. Navíc zjištění, že mango může být v mnoha druzích a chutích pro nás bylo velkým překvapením.

Majitel hotelu Zanzibar House, kde jsme se na první tři dny ubytovali je Ital a jejich kuchyně o tom vypovídala. Jídlo bylo lehké, velmi chutné a nebylo mu co vytknout. Chtěli jsme poznávat, a tak all inclusive by pro nás nebyla ta správná volba. Rezervovat si minimálně snídani určitě doporučujeme. Lokální jídla jsme si dopřávali spíše na našich výletech po ostrově. Kupříkladu mix mořských potvor ve Stone Town v restauraci The Africa byl ten nejlepší, který jsme s Verčou kdy jedli.

Zanzibar jídlo

Peníze

V Zanzibaru se platí tanzanským šilinkem. V přepočtu je 100 TZS asi 1,19 Kč. Naše pomůcka pro rychlý přepočet byla tedy jednoduchá. Vezmete z jejich ceny dvě poslední nuly a budete vědět, kolik je to přibližně v Kč. Smlouvat o ceně je téměř povinností, tohle si myslím, že nám s Verčou celkem šlo. S sebou kromě karty doporučujeme vzít i dolary, kterými můžete rovněž platit a nebo je směnit za šilink. Ceny potravin i ostatní věci jsou podobné jako u nás. Něco je výrazně levnější a něco si naopak musíte usmlouvat.

tanzanský šilink

Počasí

Krásnější počasí si neumím představit. Po celý týden kolem 30 °C, poměrně vysoká vlhkost a ještě nám spadlo jen pár kapek za celý týden. Doporučujeme s sebou vzít krém na opalování s vysokým faktorem.

Zanzibar počasí

Aktivity a výlety

Výletů je i na tak malém ostrově nepřeberné množství a i my sami jich několik vyzkoušeli. Například:

Spice tour

Tu jsme si dali jako první a nelitujeme toho. Jako seznámení se Zanzibarem to byl skvělý počin. Zanzibaru se říká „Ostrov koření“ a je to světová jednička v jeho vývozu. Měli jsme možnost přivonět k různým druhům a vidět je v jejich přirozené formě. Procházka po farmě s velmi příjemným výkladem byla završena degustací jejich místního exotického ovoce, což byla skvěla tečka našeho výletu.

Tanzanie koření

Prison Island

Název napovídá, že se jedná o ostrov, kde se nachází vězení. Zdání klame. Historicky sloužilo místo pouze jako překladiště otroků. Místní ostrovu říkají Changuu a je to skvělá možnost, jak uniknout z rušnějšího okolí města. Na ostrově se také vyskytují želvy, které dorůstají až do váhy 200 kg.

Tanzanie Prison Island
created by dji camera

Stone Town

Hlavní město Zanzibaru. Prošli jsme jeho starou část a viděli život v místních uličkách, které jsou z velké části vystavené z korálů. Udělali jsme také malou zastávku u rodného domu Freddieho Mercuryho a zašli si do restaurace na ten nejlepší sea food, který jsme kdy jedli. Doporučujeme! 

Šnorchlování s delfíny

Budu upřímný. Tahle záležitost mě moc nenadchla. Na rozdíl od ostatních výletů, kde jsme průvodce měli s Verčou jenom pro sebe, tak tady naopak na mě bylo spousta lidí. Celá akce mi připadla spíš jako jedno velké nahánění než klidný pobyt s delfíny. Ani šnorchlování nebyla žádná velká hitparáda a já osobně šel už po několika minutách z vody. Ale jak se říká, co jinému nevoní, pro druhého může být zážitek. Já osobně bych to už absolvovat nemusel a k těmto zážitkům se určitě budu těšit na jiná místa.

Zanzibar potápění

Safari

Tohle byl zase naopak nejsilnější zážitek a to myslím, že můžu mluvit za nás za oba. Safari nás velmi nadchlo a myslím si, že mezi poslední určitě patřit nebude. Navštívili jsme národní park Mikumy kde se zvířata na ploše 3200 km² pohybují volně, žijí a loví v jejich přirozeném prostředí.

Tanzanie Safari

Masajská vesnice

Návštěva byla dalším skvělým zážitkem. Náš průvodce byl velmi přátelský. Povídali jsme si o tom, jak ve vesnici žijí a pracují. Třeba to, že místní děvčata musí chodit pro vodu denně pěšky až 10 kilometrů. Nebo, že jejich král má 3 ženy a každou z nich získal za 5 lvích hlav.

Místní masajský král byl velký sympaťák. Všichni jen těžce odhadovaly jeho věk. Datum narození totiž nikdo přesně nevěděl. Bohužel krátce po našem odjezdu dostal malárii a pár týdnů na to umřel. Život v masajské vesnici nebude vůbec lehký. Přesto z dětí vyzařovala radost a i dospělí Masajové měli v očích jiskru, kterou by jim mohl kdejaký Evropan závidět.

Masajská vesnice

Lékař

Zdravotní služby jsme naštěstí využít nemuseli, a tak nemůžeme dát žádné vlastní doporučení. Navštívili jsme pouze lékárnu, kde je k dostání vše, co budete akutně potřebovat. Včetně například těhotenského testu, že Verunko?

Pojištění 

Pojištění jsme měli standardní, které běžně na našich cestách používáme. Nic zvláštního. Je potřeba, aby si každý sám zvážil a prostudoval co, za jakých podmínek a za jaké peníze, chce mít pojištěno. Více se o těchto možnostech dozvíte také na facebookovém profilu Byznys&Finance, kde budou na toto téma vycházet články a příspěvky.

Tanzanie přednáška

Přednáška o cestě na Zanzibar 

O naší cestě do Tanzanie připravujeme přednášku, kde bychom se chtěli podělit o spoustu dalších zážitků. V případě zájmu nám pošlete vaši e-mailovou adresu vyplněním formuláře zde a buďte informování mezi prvními o naše zápisky z cest.

Všechny fotografie:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 komentářů

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!