Sagrada Família je unikátní stavba v Barceloně

Sagrada Família je chrám, který se staví už skoro 140 let. Katedrálu měl původně na svědomí architekt Antonio Gaudí.

Svatá rodina, jak se v překladu stavba nazývá, se začala stavět už v roce 1882. Samotný Antonio Gaudí převzal hlavní dohled nad pracemi o rok později. Byla jeho vrcholným dílem a chtěl co nejvíce znázornit křesťanské symboly. Proto je celá stavba tak bohatě zdobená. Celkem 18 věží má také svůj význam. 12 z věží reprezentuje apoštoly, 4 evangelisty, jedna Pannu Marii a poslední Ježíše Krista. Prostřední věž pak bude v dohledné době obdařena velký křížem.

Sagrada Família bude dokončena brzy

Přes extrémní délku stavby se brzy máme dočkat konce. V roce 2026 má být hotovo a symbolicky se tak stane na 100. výročí smrti Antonia Gaudího a 144 let od položení prvního kamene. Už dříve se ale stavba dočkala přelomových stavů. Hlavně v roce 2010, kdy byla konečně zastřešena a vysvěcena papežem Benediktem XVI.

Pokud byste se chtěli do chrámu podívat, musíte se připravit na poměrně vysoké vstupné. Dospělí zaplatí 20 eur, studenti a osoby pod 30 let 18 eur, senioři 16 eur a děti do 11 let mají vstup zdarma. Uvnitř na vás čeká úchvatná podívaná a jak je katedrála zdobena zvenku, tak to o ní platí dvojnásob zevnitř.

Návštěva Barcelony není jen o chrámu Sagrada Família. Ve městě můžete narazit na ikonický fotbalový stadion Camp Nou nebo Park Güell, který skýtá dokonce několik dalších staveb Gaudího.

Stavba po smrti Gaudího

Když Gaudí v roce 1926 tragicky zemřel, práce na chrámu se zastavily. Rozběhly se zase až po válce v roce 1952 a řada odborníků diskutovala, jak má pokračovat. V roce 1978 byla dostavěna fasáda představující Kristovo utrpení. Autorem výzdoby je sochař Josep Subirachs. Jeho hranaté postavy ale moc nekorespondují s duchem Gaudího díla.

Architekti, kteří se po smrti Gaudího na výstavbě podíleli, se snažili dodržovat původní Gaudího plány. Je ale zajímavé, že od počátku stavby až dodnes se chrám staví pouze z darů a příspěvků. I to je důvod, proč výstavba trvá tak dlouho.


  • Rok začátku stavby: 1882
  • Předpokládané dokončení: 2026
  • Výška hlavní věže po dokončení: 170 metrů
  • Původní architekt: Antonio Gaudí (1883 – 1926)
  • Datum posvěcení: 7. listopadu 2010 (papež Benedikt XVI.)
  • Stavební sloh: secesní architektura, katalánský modernismus, novogotika a moderní architektura

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!