Barcelona – katalánská metropole podle Gaudího

Barcelona je hlavním městem Katalánska a současně můj 3. pokus, jak se zbavit strachu z létání. Spontánní výlet splnil účel a začíná mě to neskutečně bavit!

Moje fobie z létání bývala tak silná, že jsem se zařekl, že už nikdy nikam nepoletím. Nedělalo mi to dobře a už jen pomyšlení způsobovalo silnou nevolnost. Svůj boj jsem ale vyhrál, aspoň to tak cítím a vše se obrátilo o 180 stupňů. Neskutečně mě to teď baví a po Islandu, který jsem navštívil s mým synem a Ukrajině, jsem dal na radu svého kamaráda. Právě když jsem byl v Černobylu, psal si se mnou a zdravil mě ze sluncem zalité Barcelony.

Malý čistý pokojík kousek od metra

Po příletu jsem se ubytoval v hotelu Toledano Ramblas a to přímo na nejrušnější třídě La Rambla. Je hodně populární mezi turisty a bylo to znát. Najdete tu květinové trhy, restaurace i luxusní obchody. Můj pokoj byl čistý, s postelí a koupelnou. Jeden stolek stačil, takže jsem večer mohl otevřít počítač, upravit nějaké fotky a naplánovat si další den.

Park Güell je mistrovským dílem Gaudího. Známý architekt vytvořil několik unikátních staveb a to hlavně v Barceloně. Tvořil na přelomu 18. a 19. století a jeho rukopis poznáte hned na první pohled. Park můžete navštívit i bez rezervace, ale jestli se chcete dostat do všech míst, doporučuji si online zamluvit termín. Já to tak udělal a rozhodně jsem nelitoval.

V parku můžete strávit celý den a doporučuji se kouknout hlavně na dům u vstupu, který vypadá jako z pohádky. Lze se podívat i dovnitř, ale obvykle si počkáte, protože fronta před ním bývá poměrně dlouhá.

Messi a jeho chrám

Když se řekne Barcelona, mnozí si vybaví fotbalový klub, za který válí Messi. Přiznávám, patřím k té asi malé hrstce chlapů, kteří rozumí fotbalu jako koza petrželi. V tomto případě jsem si ale návštěvu stadionu nemohl nechat ujít. Tím spíš, když jsem ve městě potkal svého kamaráda, který přijel hlavně proto, aby se podíval na Camp Nou (v katalánštině Nové hřiště).

A pokud bych se přece jenom chtěl nějak návštěvě vyhnout, můj další kamarád na telefonu do mě hustil, že navštívit Barcelonu a nepodívat se na tento fotbalový svatostánek, je vyloženě hřích. Až když se na stadion dostanete, tak zjistíte, jak velkolepá stavba to vlastně je. Skoro 100 tisíc sedadel z něj dělá vůbec ten největší fotbalový stadion v Evropě a 5. na světě.

Podíval jsem se i do útrob stánku a nechal se vyfotit za pultíkem s logem Ligy mistrů. Zajímavou sochou před stadionem je podobizna fotbalisty Stecze, který, jak jsem si zjistil, reprezentoval i Československo a hrál za národní tým Katalánska. Moc si ho tady váží a kdysi ho zvolili nejlepším fotbalistou, který kdy za Barcelonu hrál. Dokonce i před Maradonou!

Úžasní lidé a jídlo

Všude, kde se ocitnu, chci ochutnat i místní jídlo. Obzvlášť v Barceloně jsem navštěvoval kavárny a bistra. Jsou to ideální místa, kde se nenudíte a zároveň můžete pracovat. Stačí vytáhnout počítač a připojit se. Mám rád ten šum v okolí a vůni kávy, dezertů a dalšího jídla, která se ve vzduchu mísí.

Nikde jsem nenarazil na špatnou kávu, tu tady umí dokonale. Dále bych vyzdvihl croissanty, které často dostanete na talířku ještě teplé a různě plněné. Ten s pudingem byl opravdu dokonalý. K tomu milá obsluha, která se na vás usmívá vždy, když jen zvednete oči. Paráda!

Jestli máte jídlo rádi tak, jako já, určitě navštivte tržnici La Boqueria. Obrovský trh s čerstvým jídlem byl i neskutečně fotogenický. Najdete tam snad vše od exotických druhů ovoce, přes tapas, což jsou takové španělské jednohubky, až po mořské plody a ryby. Obzvlášť ústřice byly prostě dokonalé a rozhodně ty nejlepší, které jsem kdy v životě jedl.

Stavba trvající skoro 150 let

Jestli bych měl něco označit za hlavní bod mé návštěvy a něco, co mě naprosto ohromilo, tak bych řekl Sagrada Família. Jedná se o impozantní chrám, který se staví už od roku 1882 a pořád je u něho jeřáb, který se stavbou pokračuje. Práce na něm započal už zmiňovaný Antoni Gaudí.

Zkrátka láska na první pohled. Poprvé, když jsem se k chrámu dostal, nemohl jsem dovnitř. To mi ale vůbec nevadilo, protože zvenku je stavba naprosto jedinečná a vydržel bych u ní stát i týden a jen zírat. Když už vás něco tak moc nadchne, chcete ji prozkoumat i uvnitř. Hned večer jsem sedl k počítači a udělal online rezervaci. Druhý den už se podařilo.

Fascinace pokračovala a o to více jsem byl překvapený, že takové monstrum má uvnitř jen malinkaté kruhové schodiště, které vede nahoru. Na vrcholu věže je skvělý výhled na celé město a můžete se tak kochat krásou okolních domů a památek.

Stará historie a svěží vánek od moře

V Barceloně se ocitáte na místech s obrovskou historií a možná už to na vás může být příliš. Ocenil jsem na chvilku uniknout do přístavu, kde jsem se nadýchal čerstvého vzduchu a měl možnost si prohlédnout místní bárky.

Na konci vyprávění se vrátím k začátku mého průzkumu a musím tu zmínit Barcelonskou katedrálu, která se začala stavět už v 13. století. Pocitově ve mně zanechala něco zvláštního, co se jen těžko popisuje. Možná to bylo umocněno hudbou, která se linula z kytary mladíka sedícího na schodech pod stavbou. Koupil jsem si i jeho CD a návštěva mě nabila pro další objevování

Navštívit Barcelonu neznamená, že se finančně úplně vydáte. Já sám nehledám drahé hotely a nákladné cestování, naopak. Dokonce mnohdy vyjde takový výlet po Evropě levněji než tady u nás. Za 4 dny jsem toho ve Španělsku hodně viděl a zažil. Stále ale zůstává hodně míst, kam bych se chtěl v Barceloně podívat a doufám, že už nepojedu sám, ale s někým, koho mám moc rád. Jako třeba s mými dětmi.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!