Pico de Teide je nejvyšší horou Španělska a zároveň sopkou

Pico de Teide je monumentální horou, která v sobě spojuje navíc sopku. K vrcholu vede několik cest a nedaleko se nalézá dokonce lanovka.

Pokud byste chtěli někomu říct o této sopce, můžete použít hned několik názvů. Pico de Teide, Pico del Teide, Mount Teide nebo jenom Teide. Všechny budou správné. Hora se nenachází přímo na Pyrenejském poloostrově, jak by se v případě Španělska dalo čekat, ale na Kanárských ostrovech. Největší z nich, Tenerife, ležící nedaleko Afriky, pak nabízí národní park Nacional del Teide. A právě jeho součástí jsou oba vrcholy hory – Pico de Teide a Pico Viejo.

Pico de Teide je 3. největší sopkou

Označení sopky si hora vysloužila hlavně díky své činnosti před mnoha lety. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 1909 a v současnosti je nečinná. Teide to ale dokázala pořádně „rozpálit“ a podle záznamů se z vrcholu valil i 5kilometrový proud lávy. Ještě dříve se o mocné sopce přesvědčil i sám Kryštof Kolumbus, když podnikal jednu ze svých výprav do Nového světa.

Výška hory je udávána na 3 718 metrů a znamená nejvyšší horu v rámci Španělska. Na pevninské části tohoto státu je nejvyšším bodem Mulhacén s výškou 3 479 metrů. V kategorii sopek se pak dostala Teide rovnou na 3. místa celého světa. Od úpatí na dně oceánu totiž měří k vrcholu zhruba 7 000 metrů. Tou nejvyšší sopkou vůbec je pro srovnání havajská Mauna Kea (10 205 metrů).

Sice se nemusíte bát, že by se při výšlapu nahoru začal řinout proud lávy, ale stále jsou u vrcholu přítomné plyny a páry, které se čas od času objeví. Nejedná se ale o známky činnosti. Zajímavostí je, že několik měsíců v roce se objevuje u vrcholu sníh. Přesto se celoročně teploty pohybují kolem 18 – 30 °C.

Pohodlně až nahoru

Oproti velehorám, jakou je i ta nejvyšší Mount Everest, se na Teide dostanete celkem snadno. Pod horu vedou 4 silnice, kam se dostanete autem. Ve výšce zhruba 2 000 metrů pak lze pokračovat upravenými stezkami. Další možností je využití kabinové lanovky. Tou cestujete kolem 10 minut a dopraví Vás do 3 500 metrů. Pak už si vyšlapete po svých posledních 30 minut až na vrchol.

Dobrodružnější povahy ale mohou zvolit pouze pěší výstup a přespat na chatě Refugio Altavista. Když pak stihnete vystoupat až na horu do 9. hodiny ranní, nemusíte řešit žádné povolení. Od chaty je nejvyšší bod vzdálen asi jen hodinu a půl. Potom už se můžete kochat krásným výhledem.


  • Výška: 3 718 m
  • 3. nejvyšší sopka světa
  • Nejvyšší hora Španělska
  • Poslední erupce v roce 1909
  • První výstup v roce 1582
  • První pokořitel: Edmund Scory

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!