Římské koloseum představuje nejznámější italskou památku

Římské koloseum je dominantní historickou památkou hlavního italského města. Proč byste ho měli navštívit a jaké zajímavosti nabízí?

Starobylé divadlo si postavili Římané pro své obveselení. Dodnes je stavba obdivována a navštíví jí milióny lidí každý rok. Bohužel, nedochovala se jeho původní podoba a postupně chátralo. Dnes Italové ale dbají na jeho stav a pravidelně mu poskytují odborné opravy. Na co se připravit před cestou do Říma a na co se můžete těšit?

Římské koloseum je staré skoro 2 000 let

Původním názvem Flaviovský amfiteátr je oválným divadlem umístěným v samém centru Říma. Jedná se o vůbec největší divadlo, které kdy bylo v římské říši postaveno. Stavba začala už mezi roky 70 a 72 našeho letopočtu. Dokončení je datováno k roku 80. Původní jméno amfiteátru je pak odvozeno od rodového jména Flavius císařů Vespasiana a Tita. Ti byli po čas stavby hlavními panovníky říše.

Po svém dokončení pojalo až na 50 000 tisíc sedících diváků. Hlavním účelem divadla bylo pořádání gladiátorských zápasů, bitev s divou zvěří nebo divadelních dramat. Později, ve středověku, přestalo Koloseum sloužit zábavě a využívalo se k obývání, pořádání sněmů nebo jako kamenolom.

Současný stav, který je na první pohled jeví jako zřícenina, byl způsoben hlavně častými zemětřeseními a zloději kamenů. Naštěstí se veřejní činitelé o svoji památku nyní starají a pravidelní restaurační programy ho udržují v kondici. Například ten, který mezi lety 1993 a 2000 očistil venkovní zdi od zplodin z automobilů.

Popularita Kolosea z něj dělá ikonu

Lze říct, že největším symbolem Říma je právě Koloseum. Každý, kdo oválné divadlo vidí, hned dokáže určit, že se nachází právě v italském hlavním městě. Tamější obyvatelé jej mohou také pravidelně vídat na své verzi pěticentové mince Eura. Popularitu potvrzují i další skutečnosti.

Nejprodávanější stavebnice pro děti, LEGO, prodává krabici s Koloseem na obalu. Uvnitř se nachází více jak 9 000 dílků kostek, ze kterých postavíte současnou podobu divadla. Cena stavebnice je astronomická, přesto si jí zákazníci kupují a tráví hodiny času sestavováním.

Mezi veřejností je známý i celovečerní film Gladiátor od režiséra Ridleyho Scotta. V hlavní roli s Russellem Croweem, který hraje římského generála Maxima. Později se ocitá coby jeden z gladiátorů v aréně Kolosea. Snímek ukazuje historické reálie a dotváří představu o poměrech v říši.

Římské Koloseum musíte při cestě do Říma navštívit. Je to téměř povinnost a rozhodně nebudete litovat!


  • Datum výstavby: 70 – 80 n. l.
  • Původní počet míst k sezení: 50 000
  • Zvýhodnění pro vstup: osoby mladší 18 let a starší 65 let z EU zdarma
  • Největší historická událost: série zápasů čítající 10 000 gladiátorů a 11 000 zvířat během 123 dní
  • Rozměry vnitřní arény: 83 x 48 metrů
  • Původní název: Flaviovský amfiteátr

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!