Mount Everest zdolá jen někdo. Čím vyniká a máme se nejvyšší hory bát?

Mount Everest zná i malé děcko. Nejvyšší hora světa přitahuje logicky pozornost všech zvědavců. Co o ní ještě nevíte? Džomolangma v tibetštině a Sagarmátha nepálsky. Každý jazyk označuje horu jinak, myslí tím ale to samé. Pro nás je nejbližší pojmenování po britském geodetovi Georgovi Everestovi. Změna názvu se udála v roce 1865 a nahradila nepříliš vynalézavé označení Peak XV.

Mount Everest dlouho odolával

Není to úplně tak dávno, co se první člověk stal pokořitelem bájného vrcholu. Edmund Hillary to zvládl 29. května 1953 s Šerpou Tenzingem Norgayem. Novozélanďan Hillary přitom až do svých 16 let neviděl sníh ani hory. Až školní výlet ho dokázal nadchnout a od té doby bylo jasno, že Edmund bude horolezec.

Ve svých 27 letech slezl všechny hory na Novém Zélandu a v roce 1951 se začal soustředit na Himálaje. První výprava měla za cíl najít cestu na vrchol přes Nepál. Druhá pak znamenala spíše pokus o dobytí nejvyššího bodu a o rok později se konečně mohlo u nejvyšší hory světa uvádět i jméno prvního dobyvatele. Hillary poté ještě zdolal oba póly na Zemi a zemřel ve svých 88 letech v roce 2008.

Prvním Čechem na vrcholu byl Leopold Sulovský a to až v roce 1991. Zajímavostí je, že nejmladší horolezec, který kdy stanul na špičce byl 13letý Američan a nejstarším 80letý Japonec. Většina lidí používá k výstupu kyslíkové masky. Pouze zhruba stovka z dobyvatelů zvládla vystoupat bez nich. A jako největší „blázni“ se pak dají označit ti, kteří zdolávají vrchol bez kyslíku, bez Šerpů a bez předchozího vytyčení trasy. Mezi nimi je i největší horolezecká legenda Reinhold Messner.

Nejasná výška

Vzhledem k nehostinnému prostředí a dřívější nedokonalé měřící technice, nebylo dlouho jasné, kolik přesně vrchol hory měří. Prvním, kdo určil Mount Everest, jako nejvyšší horu světa, byl indický matematik Sikdar. Pomocí výpočtů speciálním přístrojem nazývaným teodolit. V 50. letech 20. století pak jiní indičtí zeměměřiči dokázali téměř přesně spočítat cifru 8 848 metrů. I tato hodnota je dnes nejčastěji s horou zmiňována.

Výška hory se ale neustále mění. Můžou za to pohyby tektonických desek. Předpokládá se nárůst 3 – 5 mm každý rok. V dubnu 2015 pak postihlo Nepál silné zemětřesení a začalo se nahlas přemýšlet o přeměření hory. Roku 2019 ho provedla nepálská expedice a o rok později čínská. Oba tábory se shodly, že přesná výška Mount Everest činí 8 848,86 metrů.

Pokud bychom provedli měření celé hory, tedy i její části pod úrovní moře, Mount Everest by se na první místo nedostal. S délkou přesahující 10 kilometrů by pravděpodobně zvítězila Mauna Kea, která se nachází na Havaji. Nad mořem je ale pouze část, přesně 4 205 metrů.


  • Výška: 8 848,86 m
  • První pokořitel: Edmund Hillary (1953)
  • První Čech: Leopold Sulovský (1991)
  • Nejvíce výstupů: Šerpa Appa (21)
  • Nejstarší pokořitel: Yuichiro Miura (80 let)
  • Nejmladší pokořitel: Jordan Romero (13 let)

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!