Giethoorn je v Nizozemsku tím, co Benátky v Itálii

Giethoorn jako městečko v Nizozemsku obývá jen kolem 3 tisíc občanů. Nabízí ale unikátní způsob dopravy a ne nadarmo dostalo i svou přezdívku.

Nizozemské Benátky byly založeny už ve 13. století. V současnosti je většina města „pod vodou“ a není možné se tu pohybovat obvyklými dopravními prostředky. V centru jsou auta dokonce zakázána. Při návštěvě je tak nejlepší, když si pronajmete loďku a vyrazíte na poklidnou obhlídku.

Giethoorn a historie

V 18. a 19. století tu probíhal největší rozmach výstavby a hospodářské statky se musely s vodou vypořádat. Jsou postaveny tak, aby ji odolali a zároveň jim dobře sloužila. Malé loďky zvané punts tak často vozily i velký dobytek jako jsou krávy společně se senem, které za jízdy konzumovaly. Dnes se místo krav v loďkách nejčastěji projíždí turisté. Celé území se zaplavilo postupně kvůli těžbě rašeliny, která ustoupila právě vodě.

Na rozmanitou historii městečka odkazují také hned 3 místní muzea. Het Olde Maat Uus se věnuje farmaření a statkům Giethoornu. Museum De Oude Aarde ukazuje minerály a horniny. V The Histomobil pak můžete obdivovat automobilové veterány.

Současnost

Nad vodními cestami se tyčí na 176 dřevných mostů. Těm říkají gracht a můžete přes ně přecházet od domu k domu. Nemusíte se bát, že budete muset v loďce vynaložit velké úsilí a pádlovat. Čluny jsou totiž obdařené motory a skoro je navíc neuslyšíte. Do jedné punts se vměstná až 8 osob. Město v provincii Overrijssel tvoří dvě části. Ta historická nemá ani jednu silnici. Druhá už pozemní komunikace využívá.

Do Giethoornu vede hodinu a půl dlouhá cesta z hlavního města Nizozemska Amsterdamu. Když dorazíte, můžete auto nechat stát na kraji města. Další procházky podniknete kromě lodi i na kole nebo pěšky. Množství cyklistických stezek oceníte i v případě, kdy si do Giethoornu nepřivezete kolo. Můžete si ho totiž půjčit a to dokonce i elektrické.


  • Počet obyvatel: 2 785
  • Leží v provincii Overrijssel
  • Přezdívka: Benátky severu nebo Nizozemské Benátky
  • Vznik města: 1230
  • Nadmořská výška: 1 m n. m.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!