Coffee shopy v Nizozemsku lákají nejen na marihuanu

Coffee shopy v Nizozemsku nabízí jedinečný zážitek, který není spjatý jen s konzumací marihuany. Co takové místo skýtá?

Když se řekne marihuana, kdekdo si vybaví lehkou drogu. Na místech, jako je právě coffee shop, je velké množství takové drogy a to dokonce v různých formách. Kromě toho ale nabízí coffee shopy jedinečnou atmosféru a možná i díky nim je konzumace tvrdých drog v Nizozemsku na rekordně nízké úrovni.

Coffee shopy v Nizozemsku navštěvují houfně turisté

Tyto kavárny jsou ve velké míře právě v Nizozemsku a nejvíce z nich objevíte v Amsterdamu a Rotterdamu. Lehké drogy jsou v zemi tolerovány a každý, kdo je plnoletý si je může koupit. U marihuany platí, že nesmíte pořídit více jak 5 gramů najednou. Nejčastěji narazíte na druhy s názvy Jack Herrer, Nebula, White Widow nebo Blue Berry.

Do Nizozemska za nákupem a konzumací marihuany míří davy turistů. Ročně se návštěva zahraničních obyvatel pohybuje kolem 1,5 miliónu. Obvykle jsou z Německa, Belgie a Francie. Od roku 1976, kdy se užívání lehkých drog v zemi povolilo, klesá konzumace těch tvrdých. Nizozemsko dokonce patří celosvětově mezi nejmenší konzumenty. Přesto se pravidelně diskutuje o správnosti tohoto rozhodnutí. V roce 2009 dokonce vláda nechala téměř třetinu coffee shopů zavřít a smůlu měli hlavně ti provozovatelé, kteří sídlili poblíž škol.

Cannabis cup a pochutiny

Festival, který se každoročně koná v Amsterdamu vygeneruje vždy vítěze Cannabis cupu. Jedná se o pohár, který vyhraje ten, kdo vypěstoval nejlepší marihuanu, uvedl nejlepší nový produkt nebo má nejhezčí stánek na slavnosti. Porotci to mívají občas těžké. Po větší konzumaci už nemohou hodnotit dál a je pro ně připravena pohodlná místnost k odpočinku. Při návštěvě tohoto festivalu se můžete porotcem stát i vy. Jen se to nedoporučuje těm, kteří marihuanu neužívají pravidelně.

V coffee shopech je k dostání vše, na co jste zvyklí z obyčejných kaváren. Dáte si tam dobrou kávu, dortík, koláč nebo muffin. Jen je do spousty těchto dobrot přimíchána marihuana. Vždy se raději zeptejte obsluhy, kolik konopí v čem je a jaké to může mít účinky. Samostatně lze v obchodě koupit i připravené konopí.


  • Počet turistů, kteří ročně coffee shopy v Nizozemsku navštíví: 1,5 miliónu
  • Rok, kdy byla konzumace lehkých drog v Nizozemsku legalizována: 1976
  • Množství marihuany, které lze v obchodě pořídit: 5 gramů
  • Výše poplatku pro hodnocení na Cannabis cupu: 250 dolarů
  • Množství THC v prodávané marihuaně: až 75 %

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!