Londýn tipy

Londýn a tipy na cestování. Kde ušetřit a co musíte vědět

Londýn je centrem Evropy a zaujímá tak velmi důležité místo na světě. Po New Yorku a Tokiu je dokonce 3. nejdůležitějším městem vůbec.

Hlavní město Velké Británie a Severního Irska obývá na skoro 9 miliónů občanů. Patří k největším obchodním centrům světa a turisty snadno zláká dlouhá historie. Díky ní si užijete spoustu impozantních památek a budete muset zůstat alespoň týden, abyste většinu prošli. V opačném případě doporučujeme Londýn navštívit vícekrát. Cestování do Británie může být v těchto chvílích komplikovanější, přečtěte si náš článek, který uvádí pravidla cestování a odkazuje na aktuální informace.

Tipy na dopravu po Londýně

Nebudeme tu rozepisovat, jak se do Londýna dostat. Každý si může zvolit svůj způsob, ať je to letecky, pozemní dopravou nebo přímo svým prostředkem. Tak, jako my cestujeme obytným vozem Marco Polo. Tentokrát jsme ale využili levnější a rychlejší varianty – odlet z Brna. Když do Londýna zavítáte, může vás pár věcí překvapit. V první řadě jsou to samozřejmě obrácené strany, takže se tu jezdí vlevo. Ne jinak je tomu u chození po chodníku a přecházení přechodů. Ale nebojte se, při řízení si rychle zvyknete a u chození ještě rychleji.

Po městě se tu často přepravujeme metrem. Mají tu s ním zkušenosti a dokonce patří k tomu úplně nejstaršímu na světě. První linka se v podzemí rozjela už v roce 1863. Poprvé budete koukat na veřejnou dopravu dost nechápavě. Je tu mnoho možností a na první rozhlédnutí toho bude na vás moc. Postupně se ale začnete orientovat a pomůže vám k tomu i perfektní značení. V době chytrých telefonů doporučujeme stáhnout aplikaci, například Tube Map. Osobně jsem si ale vystačil s Google Maps, které má v telefonu asi každý a nabídne mimo jiné i aktuální spoje.

Z pražského metra je většina obyvatel zvyklých, že spoje jezdí včas a nikdy nečekáte na další dlouho. Podobně je tomu i v Londýně. Intervaly jsou krátké a to hlavně v centru. Můžete se spolehnout, že vlak přijede. Kromě metra se dopravní síť skládá ještě z autobusů (projížďka dvoupatrovým double deckerem je v Londýně povinností), tramvají, vlaků, lodí, lanovky nebo nadzemní dráhy Overground.

Jak za dopravu platit

Platit lze několika způsoby a každý si tak vybere ten, který se mu nejvíc vyplatí. Oyster Card je plastová kartička, něco jako u nás PID lítačka (dříve Opencard). Můžete ji pořídit online za 3 libry nebo přímo v Londýně u metra za vratnou zálohu 5 liber. Karta je takto ale prázdná a musíte jí pro cestování dobít. To lze udělat už při pořízení v trafice a prodavači říct částku, kterou ji má dobít. Nebo využijte speciální automat, který najdete v každé stanici metra. Za dobití lze zaplatit mincemi i platební kartou.

Stále zde fungují i papírové lístky. Ty pořídíte v jakékoliv trafice a stanici metra. Nejvýhodnější je si zakoupit celodenní lístek, za který zaplatíte přibližně 8 liber. V Londýně ho nazývají jako Travel Card.

Třetí možností a tou, kterou jsme my využívali, je zaplatit u turniketu bezkontaktně platební kartou. Za celý den se nám podařilo na osobu zaplatit něco málo přes 6 liber a jezdili jsme od rána až do večera. V přepočtu tak za zhruba 180 Kč dostanete neomezený pohyb po celém městě.

Nemusíte se přepravovat s ostatními návštěvníky města, využít lze i taxi. Klasická taxislužba ale vyjde v Londýně na nemalý peníz a nevyplatí se. Je tak lepší si zavolat nějakou zavedenou službu. My máme dobré zkušenosti s aplikací Bolt. Funguje stejně jako u nás a spolehlivě. Zaplatíte rozumné peníze a dostanete větší komfort než při cestě metrem. Dokonce jsme natrefili i na řidiče s Teslou, takže svezení bylo opravdu super.

Ubytování v Londýně

Ubytování je stejně jako bydlení v Londýně dražší. Když ale budete pečlivěji pátrat, narazíte na výhodné nabídky. Záleží na tom, kolik chcete soukromí. Když ho oželíte, můžete si zaplatit ubytování v pokoji s více lůžky a takový hostel se dá pořídit kolem 20 liber za noc. Ty nejlevnější hotely s 2 hvězdičkami a vlastní koupelnou jsou pak od 70 liber v sezóně a 54 liber mimo sezónu. V případě využití Airbnb, které teď v Londýně opravdu frčí a nabídek je všude spousta, se dostanete u společného pokoje na 15 liber, za vlastní 45 liber a celý byt vyjde na zhruba 140 liber za noc.

Když budete v Londýně na pár dní, je vhodné si najít ubytování co nejblíže centru nebo aspoň poblíž stanice metra. Nestrávíte tak cestováním dlouhou dobu a dostanete se včas všude tam, kam budete chtít.

Kam se podívat

Při výčtu památek a míst, která v Londýně stojí za to, by musel být článek aspoň tak 10krát delší. Proto vypíchneme pouze několik míst. Možná by se vám povedla všechna navštívit v jeden den, když si pospíšíte.

Tower Bridge je snad nejznámějším mostem světa a překlenuje řeku Temži. Je zážitkem se po něm projít a stejně tak se na něj dívat zpovzdálí. Novodobým rysem je pak City of London. Seskupení několika budov, které slouží londýnské bance i burze. Denně sem přijíždějí desetitisíce zaměstnanců. V tržnici Camden Market je rušno, ale možná tu změníte představu o jednotvárné anglické kuchyni. Kousek vedle se pak nachází galerie umění Tate Modern a Shakespearovo divadlo Globe.

Pod mrakodrapem The Shard (v překladu střep) jsme žasli nad jeho monumentálností. Je vysoký 310 metrů, dole jsou kanceláře a výš najdete hotel, nad kterým se nachází byty. London Eye (Londýnské oko) je zase největší vyhlídkové kolo v Evropě. Při dosažení nejvyššího bodu vidíte opravdu celý Londýn. Chinatown je čínskou čtvrtí v oblasti Soho a najdete tu mnoho asijských restaurací, což jsme také využili a dali si skvělé jídlo. Journey Cafe se nachází v ulici Kirkdale a shodou okolností je majitelkou moje sousedka z dětství. Tady jsem měl ten nejlepší toast se zapečeným sýrem a bazalkovým pestem. Dobrota! Hyde Park v centru Londýna je oázou klidu. St Paul’s Cathedral (Katedrála svatého Pavla) je největší stavbou svého druhu ve městě a před vchodem máte pocit, že jste opravdu malinkatí.

Kromě známých míst tu je na každém kroku ikonická červená telefonní budka. Také často uvidíte už zmiňovaný červený dvoupatrový autobus. A jestli něco opravdu stojí za vaší návštěvu, tak se mrkněte na Buckinghamský palác. Tady na vás historie a tradice opravdu dýchne. Město, kde se krásně snoubí historie s moderním světem a už procházky podél Temže nebo večerním Londýnem jsou velmi příjemným zážitkem.

Ostatní fotky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!