Cestování do Británie

Cestování do Británie není tak snadné jako do jiných zemí EU

Cestování do Británie s sebou nese určitá omezení a pravidla. Jelikož země vystoupila z Evropské unie, tak už vám nebude stačit občanka.

Rokem 2021 skončila Velká Británie v Evropské unii. Tím pádem nebude tak snadné do ostrovního státu vycestovat. Od 1. 10. 2021 jsou podmínky vstupu pro občany ČR i Slovenska jiné. Do této doby vám stačil občanský průkaz, teď bude nutný cestovní pas. Pokud podmínky nesplníte, do Velké Británie vás nepustí.

Cestování do Británie s pasem

Platnost cestovního pasu byste si měli hlídat bez ohledu na to, kam cestujete. Je dobré ho mít platný i při skončení plánovaného pobytu. Datum platnosti ale nemusí překračovat plánovanou dobu pobytu.

Brexit zpřísnil podmínky cestování a bez víza se do Velké Británie dostanete maximálně na 6 měsíců a pouze při cestování za soukromými účely. Do této kategorie spadá návštěva příbuzenstva, přátel, nebo třeba dovolená. V případě cesty za prací nebo u pobytů přesahujících 6 měsíců, budete potřebovat vízum. Před cestou si tak vše vyřiďte, stačí ve zjednodušeném režimu, který je pro občany EU k dispozici. Přesné podmínky najdete na stránkách gov.uk.

Cestování s dětmi

Pokud chcete do Británie vyrazit s dětmi, kterým je méně než 15 let, tak budou potřebovat také cestovní pas. Není dovoleno vycestovat s dítětem bez pasu, ani když je dítě zapsané v pasu rodiče. Z informací tedy vyplývá, že každý, bez ohledu na věk, bude potřebovat cestovní pas.

Povolená „zavazadla“

Co všechno si můžete přivézt z Británie? Také na to jsou přesná pravidla. Pamatujte, že při případném překročení uvedených limitů vás celní správa může zastavit a celý obsah zabavit.

V případě alkoholu platí tato nařízení:

  • až 42 litrů piva
  • až 18 litrů vína
  • až 4 litry lihovin

Když si budete chtít přivézt cigarety nebo tabák, dbejte na toto:

  • 200 kusů cigaret
  • 50 doutníků
  • 100 doutníčků
  • 250 g tabáku

Statut usedlíka

Speciální povolení platí pro občany žijící ve Velké Británii dlouhodobě. Ti měli do 30. června 2021 možnost se registrovat a získat tzv. Settlement Scheme. Ten je k dispozici pro všechny, kteří nejsou britští občané, ale chtějí v Británii nadále žít. Nemusí si tak zajišťovat vízum pro pobyt. Po získání tohoto statutu budou zachována práva občana i pro odchodu Británie z EU.

Detailní informace o pravidlech vstupu a celních omezení při cestování do Británie jsou na adrese Ministerstva zahraničních věcí.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!