Jižní Morava

5 míst, která musíte navštívit na jižní Moravě

Jižní Morava je krásná a je tu spoustu míst, kam se dá zajít a kde je co vidět. Jak si to užít vám pomůže náš výběr 5 zajímavých lokalit.

Cestování po jižní Moravě má své kouzlo a kromě spousty zastávek, které vás mohou přilákat na výborné víno, je tu i mnoho přírodních krás. Snažili jsme se vybrat 5 míst, kde je co vidět i zažít a kam jsme sami zavítali.

Valtice

Pro mě nejbližší místo ze všech. Tady jsem se narodil a trávil dětství. Vždycky si udělám čas a opět se sem vracím, jak jen to jde. Město má teď asi 3 500 obyvatel a asi každý ho zná hlavně ve spojení s vínem. Pokud byste chtěli ochutnat místní speciality, tak jděte do sklepů zdejšího zámku. Probíhá tam veřejná degustace. Ve městě se několikrát do roka odehrávají divadelní a hudební akce. My se účastnili projektu Hudba na vinicích a viděli tak třeba Xindla X, Tomáše Kluse a další osobnosti současné hudební scény.

Mezi další místa, kam se ve Valticích vrtnout je samozřejmě zámek Valtice. Původně gotický hrad z 13. století přestavěli na renezanční zámek a patří mezi nejkrásnější stavby tohoto druhu v ČR. Kolem něj je zámecký park, který správci perfektně udržují. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je bohatě zdobený a je jednou z typických staveb města. Součástí zámku je i nově zrekonstruované divadlo, ve kterém jsem nedávno s Verčou byli na skvělém představení hry Rytířova dcera. Při návštěvě Valtic můžete využít nespočet ubytovacích kapacit od penzionů až po hotely, jakým je například Hotel Besední dům, kde si rádi dopřáváme privátní wellness.

Vyhledat Valtice na mapě

Lednice

Když byste chtěli mít jistotu, že nehledáte domácí spotřebič, ale skutečně obec, hledejte jako Lednice na Moravě. Společně s předchozím tipem tvoří dohromady Lednicko-valtický areál a zdejší Lichtenštejnský zámek s parkem je hodně vyhledávaným místem turistů. Městečko má kolem 2 100 obyvatel a jeho první zmínky najdeme už z roku 1222. Původně se označovalo pouze německým názvem, který zněl Eisgrub (ledový důl).

Lednice je od Valtic asi 10 minut autem, takže můžete výlet obou míst krásně spojit. I tady je renesanční zámek Lednice a byl několikrát přestavěn. K němu náleží zámecký park a v něm najdete hodně rozmanitou flóru, která čítá přes 100 druhů jehličnanů a 450 druhů listnatých stromů. Nezapomeňte se podívat na náměstí, to je vystavěno v novogotickém slohu a pak mrkněte na Apollónův chrám. Je zhruba 2 kilometry cesty z centra obce.

Vyhledat Lednice na mapě

Mikulov

Mikulov je známý svou vinařskou tradicí a ve městě žije kolem 7 500 obyvatel. Svatý kopeček patří k jedné z nejvýraznějších přírodních dominant Mikulova. Na jeho vrchu je postavena kaple Sv. Šebestiána. Výšlap z města stojí za to a během něj se můžete kochat okolní krajinou.

Jako u předchozích obcí platí, že tu mají krásný zámek. Stojí na skalnatém kopci a původně tu místo něj stál kamenný hrad. Mezi další významná místa města se řadí kostel svatého Václava, židovský hřbitov nebo můžete natrefit na obří sud. Ten je uložen v útrobách zámku a je skutečně obří. Váží totiž 26 tun a je tak 8. největším zachovalým sudem v celé Evropě.

Vyhledat Mikulov na mapě

Břeclav

Město, kde bydlíme a kam se rádi vracíme z cest. Žije tu skoro 25 tisíc obyvatel a je okresním městem. Po 50 km byste z Břeclavi dojeli do Brna. Často vyhlížíme datum odletu do nějaké další zajímavé destinace, ale pak už se zase těšíme, až zahlídneme ten náš poštorenský kostel. Kostel Navštívení Panny Marie, jak se oficiálně nazývá, je novogotickým chrámem, který ční nad krajinou a dominuje okolí.

Břeclav je strategicky výborným výchozím bodem pro návštěvu právě zmíněného Lednicko-valtického areálu. Cyklostezky tady rostou jako houby po dešti a spojení do Valtic nebo Lednice je víc než dobré. Rádi jezdíme s dětmi na kolech navštívit například Janohrad (Janův hrad) nebo nedaleké Pohansko. To je zámek, do kterého umístili vykopávky z okolí a slouží i jako muzeum.

JanohradO stravování nebo ubytovací kapacity také není nouze. Za nás určitě můžeme doporučit Penzion a vinárnu u Doubků, kde skvěle vaří a nebo se můžete zastavit na občerstvení v Cyklosféře při výletě na kolech a poznávání Břeclavska.

Vyhledat Břeclav na mapě

Velké Bílovice

Velké Bílovice jsou obcí nacházející se asi 10 km od Břeclavi. V současné době jsou se svými více než 780 ha plochy registrovaných vinic vůbec největší vinařskou obcí u nás. Údajně je tady stejně domů s popisným čísly jako vinných sklepů. A možná i proto se tady jednou ročně pořádá jedna z největších vinařských akcí v České republice nazvaná Ze sklepa do sklepa, kterou ročně navštíví kolem 6 tisíc milovníků vína.

Velké Bílovice mají spoustu ubytovacích kapacit. Vybrat si můžete ubytování v některém z hotelu jako je například hotel Akademie, nebo využít ubytování v některých z vinných sklípku. A pokud se rozhodnete vyrazit například pod stan nebo obytným autem jako je náš Marco Polo, tak můžete využít spaní mezi Vinohrady. Například v kempu Kučovanky Velké Bílovice.

HradištěkNo a západ slunce si rozhodně nenechte ujít při procházce na Hradištěk. Tato kaple se ukázala i ve filmu Bobule. Na tomto kopci stojí malá rotunda. Zdání klame a nestojí tu dlouho, teprve v roce 2002 ji nechali postavit a rovnou vysvětit.

Vyhledat Velké Bílovice na mapě

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!