S dronem na cestách

S dronem na cestách: Jaká jsou pravidla a jaký dron vybrat

Natáčení a focení dronem na cestách se neustále rozšiřuje a každý chce mít ze svých cest krásné fotky a videa. Vše má ale svá pravidla.

Jestli už jste někdy koukali na povedené záběry z dronu, museli se vám líbit. Vypadají totiž velmi efektně a nabízejí pohled z jiné perspektivy. S dronem se dá fotit i natáčet a jeho cena se rovná ceně fotoaparátu. Ovládání chce trochu cviku, ale po pár hodinách létání se nemusíte bát, že byste nebyli připraveni na pořádný výlet. V článku si řekneme, jaký dron vybrat, jaká jsou pravidla létání s dronem a jak se bezpečně s tímto vybavením dostat do zahraničí.

Jaký dron vybrat

V přehledu uvedeme pár modelů od společnosti DJI. Ta je předním výrobcem a nesáhnete vedle u žádného modelu. Také má nejlépe vyřešené ovládání a je kompatibilní s telefony Android a iPhony.

Základ – DJI Mini 2

DJI Mini 2

Nemá smysl kupovat dron za pár tisíc korun. Létání s ním vás nebude bavit, zradí vás automatika nebo vydrží velmi krátko na baterii. Aby vás používání neodradilo a naopak začalo bavit, začněte uvažovat o koupi od DJI Mini 2. Dron stojí kolem 14 000 Kč v základu a má vše, co potřebujete. Lze ovládat na vzdálenost až 10 km, natáčí video v rozlišení 4K, vydrží na baterii ve vzduchu až 31 minut a senzor vespod dronu se postará o to, abyste nezavadili o nějakou tu skálu. Vylepšený ovladač se výborně drží v ruce a snadno do něj zapojíte telefon, jehož obrazovka poslouží k pohledu z dronu.

Pokročilejší – DJI Air 2S

DJI Air 2S

Když budete chtít něco ještě stabilnějšího a kvalitnějšího, koukněte na Air 2s. Oproti Mini 2 se dočkáte 5,4K videa s kvalitnějším senzorem, prodlouženým dosahem na 12 km, detekcí překážek ve všech 4 směrech a plně autonomním letem. Ten můžete nastavit na sledování objektu nebo osob a bez vašeho zásahu dron bude natáčet. Dron je také o poznání těžší, což může být i nevýhoda, ale díky tomu bude ve vzduchu stabilnější. Cena je kolem 27 000 Kč.

Pro profíky – DJI Mavic 3

DJI Mavic 3

I velká filmová produkce má ve svém vybavení drony. Hollywoodské filmy se natáčí právě na drony DJI. Tak kvalitní snímky, které se mohou objevit i na velkém plátnu, už pořídíte s novým dronem Mavic 3. Delší dosah 15 km, doba provozu až 46 minut a rychlost letu až 75 km/h ale není to nejdůležitější. DJI se totiž spojilo s ikonickým výrobcem fotoaparátů Hasselblad a osadilo Mavic 3 hned dvěma těmito kamerami. Video je tak natočeno v prvotřídní kvalitě, s přesnými barvami, vyšším dynamickým rozsahem a v rozlišení 4K použijete vyšší snímkovací frekvenci 120 fps. Cena začíná na 55 000 Kč.

U všech modelů platí, že je dobré je pořizovat v balení Combo. Tak označuje DJI rozšířené balení a najdete v něm několik baterií navíc, náhradní vrtule, ochrannou tašku a další užitečné doplňky.

Pravidla létání s dronem

Když máte vybraný dron, je dobré vědět, jak a kde je možné s ním létat. Postupem času, jak se drony rozšiřují, se také objevují další a další omezení, kterých se musíme držet. Různá pravidla také budou platit pro různé použití dronu. Rozdíl samozřejmě je, pokud máte snímky pro svojí vlastní potřebu, nebo hodláte svoji práci prodávat.

dron záběry

Pro osobní potřebu je povinná pouze registrace drona v rámci EU a platí v případě, že dron má kameru nebo je těžší 250 gramů. Zde najdete vše pro registraci drona, tu lze provést i skrz mobilní aplikaci DJI.

Registrace drona pro komerční účely už je běh na delší trať a je nutné si obstarat povolení k leteckým pracím. Vyhraďte si na to čas a připravte si i nějaké peníze, protože povolení něco stojí.

Základní pravidla musí znát každý. Než vůbec vzlétnete, přečtěte si několikrát alespoň tento seznam. Budete tak klidnější a nebudete se tolik bát, že dron rozbijete nebo ztratíte.

  • Nelétejte mimo dosah signálu
  • Nelétejte mimo váš vizuální dosah
  • Nelétejte blízko k lidem
  • Nelétejte poblíž letišť a zakázaných zón
  • Nelétejte do mračen a příliš vysoko

Než vyrazíte do zahraničí, podívejte se, jaká pravidla létání s dronem v ní platí. Každá země má totiž svá vlastní. Některé dokonce provoz dronů úplně zakazují. Většinou se ale jedná o místa v Africe nebo Asii. Evropa je v tomto ohledu vstřícnější.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!