Lanovka Mrázovka

Lanovka Mrázovka v Praze nabízí skvělý výhled

Lanovka Mrázovka je pozemní dráhou, která spojuje dvě hotelové budovy. Už od prvního pohledu je jasné, že zajímavostí je tu víc a dokonce se svezete zdarma.

Lanovku tu zřídili v roce 1996 hlavně jako urychlení dopravy mezi dvěma budovami hotelového komplexu NH Hotels. V dolní části hotelu se nachází většina jeho ubytovacích kapacit, v horní budově především restaurace s vyhlídkou. Cestovat s ní mohou jak ubytovaní hosté, tak veřejnost a nic se za cestu neplatí. Původní červená kabina ukončila svůj provoz v roce 2018 a nahradil jí unikátní šikmý výtah. Ten nabízí více prostoru a modernější vzhled. Jeho cena se vyšplhala na 30 miliónů korun.

Lanovka Mrázovka jezdí v pravidelných intervalech

Cesta není dlouhá a zabere vám jen 90 sekund. Je to tak podobné, jako kdybyste cestovali do horních pater vysokých budov klasickým výtahem. Lanovka za dobu své existence vykonala přes 4 miliony jízd a přepravila téměř 15 milionů cestujících, převážně hotelových hostů, ale i zaměstnanců. Nemusíte se tak bát, že byste nedorazili na druhý konec a bez obav lze atrakci vyzkoušet.

Zájem veřejnosti postupně rostl a byl už tak velký, že město muselo omezit její provoz. Když byste se chtěli povozit, tak veřejnosti je výtah přístupný pouze ze spodní budovy hotelu v časech 10:30 – 11:30, 15:00 – 18:00 a 22:00 – 24:00 každý den. Výhled je ale parádní a navíc po setmění efektivně svítí celá kabina.

Další zajímavosti

Dráha je dlouhá 156 metrů. Převýšení činí 51 metrů (205–256 metrů nad mořem). Maximální rychlost vyvine 9 km/h. Po ocelových kolejích jede vždy jen jedna kabina a je ovládaná cestujícími. Nikdo tedy neurčuje, kdy se pojede, ale sami si zmáčknete tlačítko, podobně jako ve výtahu. Podle všeho se do kabinky vejde 12 lidí, ale při naplnění této kapacity by se na sebe celkem dost mačkali. Celkem je spočítáno, že během hodiny může přepravit až 186 osob.

Lanovka Mrázovka

  • Typ lanovky: osobní pozemní lanová dráha kyvadlového systému s pevným uchycením 12místného vozu (PL-12)
  • Systém napínání: hydraulicky v horní stanici
  • Přepravní kapacita: 186 osob/hod
  • Šikmá délka: 156 metrů
  • Převýšení: 51 metrů
  • Maximální rychlost: 2,5 m/s (9 km/h)
  • Čas jízdy: 90 sekund

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!