Couchsurfing

Couchsurfing nabízí levný způsob, jak se ubytovat na cestách

Couchsurfing je portál, přes který se lze domluvit s hostitelem v navštívené lokalitě a bydlet u něj doma. Po příjezdu hned bydlíte a zadarmo.

Celý nápad takového ubytování na cestách je velmi jednoduchý. Počítá s pohostinností hostitelů, kteří vám doslova poskytnou jejich domácí gauč. Takto se lze domluvit s každým, kdo je na portálu registrovaný a může to být člověk z Prahy, Vídně, Londýna nebo třeba Sydney. Vám už pak zbývá jen naplánovat, jak se do cílové destinace dopravit.

Couchsurfing vyžaduje trochu zkušeností a je dobré vědět, podle čeho vybírat hostitele, na čem se s ním domluvit a co mu také přivézt. Pojďte si přečíst jednoduché tipy, které vám mohou dodat kuráž k vyzkoušení této skvělé zábavy.


  • Zaregistrujte se a vytvořte si profil
  • Přidejte reference, ať jste důvěryhodní
  • Vyhledejte vhodné ubytování
  • Napište žádost hostiteli

Couchsurfing vyžaduje vytvoření profilu

Prvně je nutné se registrovat na stránkách portálu Couchsurfing. Funguje podobně jako sociální sítě a správným vyplněním profilu budete mít hledání ubytování daleko snazší. Na výběr je členství zdarma i placená verze, ale nevím o nikom, kdo by si za využívání této služby platil. Bude vám tedy stačit to bezplatné.

couchsurfing logo

Profil si pečlivě vyplňte a dbejte hlavně na svůj popis. Každý hostitel se na něj dívá a pokud ho neshledá zajímavým, nemusí vás chtít přijmout. Určitě nestačí dvě věty, snažte se rozepsat a popsat se zajímavě. Sdělte něco o svých koníčcích, práci a přihoďte nějakou zajímavost. Profil si pak průběžně aktualizujte a věnujte se mu. Také je vhodné si u profilu nechat zaškrtnutou volbu, že přijímáte hosty nebo že je možná přijímáte. Tím dáte najevo, že nebudete obrazně jen brát, ale i dávat.

K profilu patří profilová fotografie. Nebojte se ukázat a hlavně se usmívejte! S lidmi, co se mračí, nebo jim není vidět do obličeje, se nikdo bavit nebude. K profilu náleží i možnost přidávat další fotky. Třeba ty z vašich cest. Snažte se přidat takové, na kterých jste vy, protože vy nejvíce hostitele zajímáte. Samozřejmě, fotky by měli odpovídat i vašim zájmům nebo vlastnostem.

Reference vás posunou dál

Když nakupujete něco z cenového srovnávače, nehledíte jen na cenu. Většina nakupujících si přečte i recenze u produktu. A podobně je to u couchsurfingu. Hostitelé si čtou vaše reference, aby se dozvěděli, zda jste slušný člověk a vše, co o sobě píšete, je pravda. Tady perfektně sedí heslo: „Důvěřuj, ale prověřuj“.

Získání referencí nemusí být tak složité, jak si myslíte. Nemusíte hned někoho ubytovávat. Často se na portálu pohybují cestovatelé, kteří ubytování mají, ale potřebují jen provést po městě. Na portálu si cestovatelé mohou zveřejňovat jejich cesty (public trips) a vy si je jenom ve vyhledávání vyfiltrujete a zjistíte, jestli není někdo na výletě zrovna ve vašem městě. Pak už jim jen stačí napsat a domluvit se.

Další možností je propojení s přáteli. Couchsurfing propojíte s Facebookem (volba jde najít ve vašem profilu) a určitě někdo z vašich přátel portál používá. Teď si můžete navzájem napsat referenci.

Často se pořádají také srazy couchsurferů. Najděte si nějaký v okolí a běžte se seznámit. Sepsání reference pak zvládnete na dobré slovo. Poslední možností může být ubytování někoho na poslední chvíli. Když cestovatel hledá přespání a potřebuje ho rychle, spokojí se často i s profilem, který nebude mít žádnou referenci.

Jak vyhledat ubytování

Ubytovat se můžete nechat pozváním, ale i žádostí. Pokud svojí cestu budete zveřejňovat (ano, opět tu zmiňujeme public trip), tak vám může někdo z portálu sám napsat a nabídnout se. Bez zveřejnění musíte psát vy a hledat.

V prvním případě napište kdy přijedete a čím. Co budete na místě dělat a co za ubytování nabízíte. V tomto případě se nečeká, že budete hostiteli platit, ale že mu přivezete nějakou drobnost. Ta by měla být zajímavá a měla by zaujmout. Výborně také funguje, když mu slíbíte večeři nebo jiné jídlo, které uvaříte.

S délkou ubytování buďte opatrní. Na jeden den nikdo moc rád neubytovává. Na 14 a více dní je to zase dlouho. Volte zlatou střední cestu a pohybujte se kolem týdne. Pokud to nejde jinak, zvolte alespoň dva dny.

Vyhledání hostitele provedete snadno a sami si určíte, kde ho chcete hledat a jaké má mít zájmy nebo jakými jazyky má mluvit. Vyplatí se sednout k hledání týden před samotnou cestou a vše s předstihem zařídit.

Jak napsat žádost o ubytování

Správně napsaná žádost vám otevře dveře kamkoliv. Je to nejdůležitější prvek celého hledání a domlouvání. Níže je v bodech rozepsáno, co by každá taková žádost měla obsahovat.

  • Pozdravte hostitele jeho jménem.
  • Napište mu, čím vás zaujal a zajímejte se o něj.
  • Popište, jak dlouho se zdržíte, co máte v plánu a čím cestujete.
  • Je dobré také napsat, o čem se s hostitelem chcete bavit a co od něj chcete zjistit.
  • Zeptejte se ho na konkrétní otázku, ať má další důvod vám odpovědět.
  • Rozlučte se a poděkujte za jeho čas věnovaný čtením vaší žádosti.

I když rozešlete desítky takových žádostí, nemusí vám přijít stejný počet odpovědí. Spíše buďte připravení, že ze začátku na 20 vašich zpráv přijde jedna odpověď. Časem se to může zlepšit. Jednak tím, že budete mít více zkušeností a pak taky tím, že na profilu bude více referencí. Lidé na portálu nemusí být každý den a neprovozují ubytovací zařízení. Jde jen o jejich laskavost.

Poslední tipy na závěr

Pokud jste dočetli až sem, gratulujeme! Zřejmě se do couchsurfingu pustíte. Budete tak potřebovat ještě pár tipů, které jsou rozhodně užitečné.

  • Stáhněte si aplikaci do telefonu. K dispozici je na iOS i Android. Díky tomu budete stále na příjmu a můžete se s hostitelem domluvit, ať už budete kdekoliv.
  • Před příjezdem k hostiteli se mu den předem ještě ozvěte a potvrďte svojí návštěvu. Komunikujte přes aplikaci nebo jinou platformu (WhatsApp, Messenger, atd.)
  • Přivezte hostiteli něco na uvítanou. Stačí drobnost, ale měla by být originální. Také je vhodné něco, co je vyloženě české.
  • Před odjezdem mu uvařte nebo ho pozvěte na večeři.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!