Neapol na prodloužený víkend

Neapol je 3. největším městem Itálie a je považováno současně za jedno z nejkrásnějších míst na Apeninském poloostrově.

Prodloužený víkend

Já tady byl sice v týdnu, ale říkal jsem si, že název „Neapol na prodloužený víkend“ bude znít tak nějak líp. No uvažte, kdyby název článku byl Neapol od pondělí do pátku, bylo by to divné, že? Ale ať je to jak je to, chtěl jsem tím říct to, že Neapol a region Kampánie stojí za návštěvu i na kratší dobu než třeba na týdenní dovolenou. Vždy je to samozřejmě otázka toho, co chce člověk vidět a s jakým cílem do daného regionu cestuje. Já v tom měl docela jasno. Chtěl jsem někam vycestovat na 5 dnů, chtěl jsem, aby to bylo letecky a letenky nestály majlant a aby tam, kam poletím, bylo alespoň o 10 °C tepleji než u nás. No a když jsem k tomu přidal, že si chci zrelaxovat, odpočinout, pochutnat na dobrém jídle a vidět i kousek zajímavé historie, tak Neapol byla podle mě ta správná volba.

Itálie Neapol

Italové město nazývají Napoli. Neapolsky, což je opravdu jazyk, kterým se v Neapoli často mluví, zase Nàpule. Vše označuje stejné město. Pokud jste tady nikdy nebyli, mohli jste se o něm doslechnout ve spojení s mafií nebo třeba fotbalem. A takový Diego Maradona dokázal mafii i fotbal v Neapoli zdárně kombinovat.

Kdy se sem vydat

Tohle je opět otázka zájmu. Ale pokud neplánujete chytat bronz a nebo se jen tak někde válet u moře, ale naopak zažít aktivní dovolenou, tak do Kampánie se můžete vydat jako já klidně i v prosinci. Není tady taková zima jako u nás a příjemných 13 až 15 °C jsem ocenil hlavně při výstupu na sopku Vesuv. Absolvovat tento výšlap v létě, kdy tady teploty v srpnu dosahují i více jak 30 °C asi nemusí být úplně ideální.

Vesuv

Pět dnů není až tak úplně málo, ale přesto člověk musí zvažovat, co chce v daném regionu vidět, tak aby se mu to do těch 5 dnů vešlo. No a kdyby nic, tak Vesuv rozhodně nesměl na mém seznamu chybět. Tato stále aktivní sopka je od Neapole vzdálená zhruba 10 km. Její vrchol se tyčí v 1281 metrech a poslední erupci tu zažili v roce 1944.

Vesuv Itálie

Pod její vrchol se můžete velmi pohodlně dopravit autem a nebo nechat přivézt autobusem. Jezdí sem pravidelná linka, i když v tomhle regionu bych byl hlavně s přesností trochu opatrný. Za pár euro vás přiveze na parkoviště, ze kterého můžete vystoupat až na vrchol a nahlédnout do útrob kráteru. Cesta byla pohodová a počasí jsem měl jak vymalované, ale jenom do momentu, než jsem dorazil do pomyslného cíle. 

Sotva jsem totiž začal fotit, zvedl se obrovský vítr. Aparát jsem sotva udržel v ruce. Krámek ze suvenýry, kde jsem před chvíli koupil magnetku, se začal zavírat a „ze zatáčky“ se vynořila skupinka turistů doprovázena terénním autem obsazeným místními správci. Nahoře jsem byl teprve pár minut a chtěl si to užít, a tak jsem fotil a dělal, že je nevidím. Ale oni viděli mě. Prstem jsem ukázal směrem nahoru, jestli můžu v cestě pokračovat. Oni moji otázce rozuměli, gesto zopakovali a prstem ukázali taky, ale opačným směrem. A tak jsem pochopil, že jediná cesta, bude cesta dolů. Mám sice rád dobrodružství, ale bezpečnost je vždycky prvořadá, a tak jsem pokorně sestoupal a byl vděčný alespoň za tu chvíli, kterou jsem na vrcholu kráteru mohl strávit.

Pompeje

Pompeje a Vesuv jsou zřejmě body zájmu většiny návštěvníků, kteří do této oblasti zavítají. A není divu. Pompeje se nejvíce zapsali do historie tím, že v roce 79 n. l. byly kompletně zničeny erupcí Vesuvu. 2 dny trvající neštěstí pohřbilo spoustu obyvatel, většina ale stihla uniknout.

Pompeje

Já osobně raději navštěvuji místa méně známá jako tomu bylo například v Gruzii při návštěvě kaňonu Truso. Ale být v Neapoli a nenavštívit Vesuv a Pompeje, to by byl hřích. 

Ostrov Ischia

Okolních ostrovů je tady celkem 24. A já si k jednomu výletu, který jsem pojal jako odpočinkový, vybral právě ostrov Ischia. Ostrov citrusů, termálních pramenů, skvělého jídla a dobrých lidí. Ostrov Ischia se rozkládá na 47 kilometrech čtverečních a žije tu na 60 000 místních. Jedná se o jeden z těch větších ostrovů a od neapolského přístavu je vzdálen asi 33 km.

Ischia

Na ostrov jezdí trajekty několika lodních dopravců a lístek si můžete zakoupit přímo v přístavišti. Pokud ale jedete jenom na jednodenní výlet jako já, nezapomeňte si zjistit, v kolik vám jede zpět poslední trajekt. Ten můj byl připraven na 17. hodinu.

Doprava

Jeden ze způsobů, jak se dopravovat, může být právě třeba trajekt a to nejenom mezi ostrovy, ale třeba i podél pobřeží. Například z Neapole do jižního Sorrenta. Tohoto spoje můžete využít, když budete chtít navštívit Amalfské pobřeží. K návštěvě tohoto místa mi už čas bohužel nevyšel, ale o to větší důvod navštívit tuto oblast zase někdy příště. Jinak co se týká dopravy v centru města, tak je tu propracovaný systém MHD. Metro mají udržované a jezdí včas. Naopak s autobusy bývá občas problém a chce to trochu trpělivosti. Příměstské linky vás pak odvezou z města na zmíněný Vesuv, do oblasti Flegrejských polí nebo na archeologické naleziště Cuma.

Neapol Itálie

Jídlo, lidé a atmosféra 

Jídlo, lidé a atmosféra tady byly zážitkem sami o osobě. Ochutnal jsem fantastické těstoviny s mušlemi, ryby jako byl například mořský ďas a taky některé sladkosti jako je nadýchaný tradiční dezert zvaný Baba. Co jsem ale rozhodně nemohl vynechat bylo jídlo, které tady najdete na každém kroku a aby ne, když pizza, konkrétně pizza Margarita, se zrodila právě v Neapoli. Ne vždy se stane, že jídlo, které pochází z dané země, mi v této zemi zrovna chutná. My jsme zvyklí to většinou dělat trochu jinak. Ale tentokrát to byla trefa do černého. Lepší pizzu jsem opravdu asi ještě nejedl.

Neapol pizza

A pokud jste stejně jako já milovníci kávy, tak tady si opravdu přijdete na své. Nebyla jedna jediná, která by mi tady nechutnala a že jsem jich vypil. No a když tohle všechno spojíte ještě s večerní procházkou uličkami např. ve španělské čtvrti plné obchůdků, restaurací a dobré nálady, tak zjistíte, že odjíždět z tohoto města nebude až tak úplně jednoduché.

Závěrem

Moje cesta v Neapoli nekončí. Balím kufry a odlétám navštívit ještě Bergamo. Neapol a Kampánie určitě nepatřily mezi mé „vysněné destinace“, ale teď už vím, že až jednou budu projíždět celou Itálii naším obytným vozem Marco Polo a já doufám že brzy budu, tak věřím, že tohle místo určitě nezapomenu znovu navštívit, protože to za to stojí.

Všechny fotografie:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!