Rakouský Grand Canyon aneb Naturparkzentrum Ötscher-Basis

Tohle místo jsem objevil teprve loni na podzim. Romantické soutěsky, potůčky, vodopády, velmi příjemné turistické stezky a nádherné výhledy. To všechno nabízí Naturparkzentrum Ötscher-Basis, kterému se podle mě právem říká rakouský Grand Canyon.

Marco Polo na cestách

Starší z holek, Martinka, byla v době naší cesty na táboře, a tak jsme na výlet do sousedního Rakouska vyrazili ve čtyřech. Což je maximum počtu lidí, kteří v našem obytném voze Marco Polo na cestách mohou přespat. Jak já s oblibou říkám, prostorově pro jednoho luxus, pro dva pohodlí a pro 3 až 4 lidi je potřeba, aby se každý trochu uskromnil a panovala mezi zúčastněnými určitá souhra. Pro větší pohodlí, nebo při větším počtu lidí většinou ale bereme buď stan a nebo přívěsný obytný vozík. Vše v návaznosti na počasí a roční období.

Jinak je naše auto vybaveno vším, co na takovou dobrodružnou cestu potřebujete. Uvnitř najdete ledničku o objemu 40 litrů, plynový sporák, venkovní sprchu, a několik úložných prostor.

Vyrážíme do přírody

Rakouský Grand Canyon je od našeho bydliště vzdálený pouze 200 kilometrů, a tak nám v pátek stačilo vyrazit v odpoledních hodinách, abychom náš dům na kolech už večer odstavili na parkovišti v městečku Wienerbruck a zabydleli se. Před námi bylo krásné jezírko a kolem nás několik obytných aut. Do parkovacího automatu vhazujeme 15 eur, kde v ceně máme nejenom parkování, ale taky toaletu a sprchu.

Před spaním si uděláme společně ještě malou procházku kolem nádraží a zastavujeme se u „výstavního regálu“ s místními domácími produkty. Víno, mošty, domácí kořalka, nebo i jablíčka. Všechno je tu opatřené cenovkou. Peníze hodíte do kasičky a s některou z těchto dobrot odcházíte.

Guten morgen Oesterreich

Zatímco my se s Verčou v dolní polovině vozu teprve probouzíme, nad námi v podkroví už něco šveholí. Postupně se z vrchu začnou objevovat ruce a nohy našich dětí a Verunka nám oznamuje, že jí kručí v bříšku. Je čas chystat snídani. Verča jde rozdělat kempingové posezení a já začínám kuchtit. Domácí míchaná vajíčka od dědy, jogurty, dobrý čaj a káva spolu s meruňkovým a jablečný moštem z „místní samoobsluhy“ nám vykouzlily skvělou snídani. Chvíli ještě posedíme, povykládáme a můžeme vyrazit.

Naturparkzentrum Ötscher-Basis

Hned vedle od našeho parkoviště je poměrně velká restaurace, sociální zázemí včetně sprchy a taky pokladna. Park nemá žádnou bránu ani závoru a dokonce jsme nepotkali ani žádnou kontrolu. Přesto věřím, že by si tady nedovolil někdo nezaplatit. Vše je tady udržované, toalety čisté a procházka vede po nádherných upravených stezkách. Investované peníze jsou tady opravdu vidět. Za 12 eur tedy nakupujeme dvě dětské a dvě dospělé vstupenky společně s jízdenkou na úzkokolejku, kterou se budeme vracet.

Romantická  soutěska Ötschergräben a vodopády Lassingfall

V první třetině našeho výšlapu procházíme kouzelnými soutěskami a vidíme několik nádherných vodopádů. Procházka není vhodná pro kočárky s dětmi ani vozíčkáře, ale jinak tenhle výšlap zvládnou i malé děti. Třeba naše šestiletá Verunka to dala s přehledem. V letních měsících tady zřejmě, stejně jako my, narazíte asi na větší počet návštěvníků, ale zdejšímu prostředí to neubírá na kráse.Lidi jsou tu k sobě milí, tolerantní a zdraví se. Celé to okolí je tady uklidňující, fotogenické a bude se tady líbit i vašim dětem.

Elektrárna Wienerbruck

Asi po půl hodince výšlapu jsme dorazili k nejstarší vodní elektrárně společnosti EVN, elektrárně Wienerbruck, která dodává energii také pro úzkokolejku Mariazellerbahn. Teprve nedávno byla její turbínová hala zpřístupněna i veřejnosti. Výrobu elektřiny tu obstarávají stále původní stroje. Celkový výkon elektrárny je 7,8 MW. V době otevření, v roce 1911, se jednalo o největší elektrárnu v Rakousku-Uhersku.

Chata Ötscherhias

Další zastávkou na naší cestě byla chata Ötscherhias. Oblíbené místo pro oddech a posilnění (otevřeno květen-říjen do 17:00 hod). Nečekejte tady žádné velké kuchařské umění ani zdravou výživu. Ale jejich vynikající klobásky se sýrem a nebo nějaký ten mls určitě přijdou vhod. 

Domů úzkokolejkou Mariazellerbahn

Posilnění a plní dojmů pokračujeme dále do cílového bodu nádraží Erlaufklause. Po cestě se ještě zastavím u krásného zrekonstruovaného mlýna. Pořídíme něco málo fotografií a po stezkách pokračujeme k nádraží Erlaufklause. Pro statnější je možné pokračovat až do cílové stanice Mitterbach. Nasedáme na historickou úzkokolejku Mariazellerbahn a za několik minut se ocitáme ve Wienerbrucku, přímo u výchozího bodu.

Kemp

Pokud někam vyrážíme s dětmi, snažíme se jim tento výlet přizpůsobit tak, aby si tu každý přišel na své. A tak čas věnujeme procházkám, užíváme přírodu a samozřejmě nesmí chybět ani zábava. A ani tentokrát tomu nebylo jinak. Z městečka Wienerbruck jsme zamířili do asi 20 minut vzdáleného kempu Erlaufsee, který měl rodinnou atmosféru a byl obklopen lesem. Postaven je přímo u jezera s průzračnou vodou, kde si můžete zapůjčit loďky. Nebo si děti můžou zajezdit na skluzavce, či užít místní dětské hřiště. Součástí je taky lanové centrum, a nebo přístavní restaurace.

Závěrem

Pokud přemýšlíte, kam s dětmi vyrazit na víkend, tak tahle oblast je podle mě ideální místo. Není daleko od našeho domova, příroda je tu nádherná a i děti si tady přijdou na své. Já osobně se těším, až sem zase někdy vyrazíme znovu.

Všechny fotografie:

Otscher

Jezero Erlaufsee

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!