Napodruhé Mallorca už vyšla, tentokrát i s dětmi

Mallorcu jsme už jednou v plánu měli. A to loni na podzim. Cestu jsme ale uskutečnili až teď. Byla náročná, ale krásná.

Když jsme minulý rok měli na Mallorcu namířeno, ráno po cestě na letiště jsme zjistili, že nám let zrušili. Ještě ten den jsme ale rychle změnili plány a odletěli objevovat ostrov Gozo. A taky tam bylo krásně!

Mallorca s dětmi

S dětmi je každá výprava o něco náročnější. Zejména pak příprava. Tentokrát jsem raději přenechal veškeré formality na Verunce. Mohlo by se totiž úplně klidně stát, že teď bychom se kochali na úplně jiném ostrově. Ubytování se přizpůsobilo dětem, takže volba padla na 4hvězdičkový hotel Diamant. Čisto, útulno, 3 bazény a malé dětské hřiště.

MallorcaKdyž vyrazíme všichni, tak i program se snažíme uspořádat tak, aby si tam každý našel to svoje. Jeden den válečka na pláži nebo u bazénu. Druhý skákání z útesů. Třetí zase menší výlety jako byla návštěva půvabného města Alcúdia. Já jsem zvládl podniknout i menší trek po útesech a místních plážích, kterých je na Mallorce opravdu hodně a nebo jsme se nechali unést divokou jízdou na skútrech. To vše promícháno se společnými večerními procházkami a ochutnávkami místních specialit.

Mallorca AlcudiaProč zrovna Cala Ratjada a východ ostrova

K tomuto rozhodnutí nás vedlo hned několik důvodů. Říká se, že tato část ostrova je Čechy tak trochu opomenuta a možná i tohle byl jeden z nich. A tím druhým byla doba, kdy jsme se rozhodovali. Před prázdninami a po turistické hladovce, kterou způsobila pandemie, je výběr trochu složitější. Pokud tedy nechcete za takovou dovolenou utratit majlant. Osobně si ale myslím, že nejenom západ ostrova, ale i východ má co nabídnout.

Cala Ratjada MallorcaK našemu 12dennímu pobytu jsme si vybrali Městečko Cala Ratjada. Nachází se právě na východní straně ostrova. Je známé mezi německými turisty, kteří sem v létě vyrážejí za zábavou. Naopak v chladnějším období tam často lidé vyrážejí na různé řeky a sportovní altivity jako je například kaňonyng. Je tu přístav a leží 65 km od hlavního města Palma.

Mallorca hotel DiamantUbytovali jsme se v apartmánech velmi příjemného hotelu Diamant. Klimatizace, čistota a ochota personálu je u tohoto typu ubytovacího zařízení dnes už snad samozřejmostí a na skvělé úrovni. Strava mě moc nenadchla, ale ani neurazila. Jeden den to bylo lepší, druhý chutnalo o něco méně. Vše ale vždy čerstvé a například ryby byly vyloženě vynikající.

Erdinger MallorcaV centru je krásná promenáda se spoustou barů, restaurací s výborným jídlem a na každém rohu číhá fantastická zmrzlina. V podobných letoviscích už snad ani nečekáte, že by tomu mělo být jinak. A pokud bychom něco z našich procházek ve městě Cala Ratjada měli určitě doporučit, tak tapas v restauraci Llagost. Skvělou zmrzlinu v GELATERIA TOP GELATO. A nebo super zábavu pro malé i velké v La Passione Sport Bar v podobě autodráhy.

Jedna pláž vedle druhé

Dovolená s dětmi si vyžaduje vymyslet pro ně zábavu a ideálním místem na takové radovánky jsou pláže. Na Mallorce jsou krásné, je na nich jemný písek, ale také dost lidí. Pláž Cala Agulla byla blízko našeho hotelu. Přeplněné pláže moc nevyhledávám a dávám přednost těm, kde není ani noha. Maximální počet 5 lidí. A počítáte správně, nás právě 5 bylo. Je to ale prázdninová dovolená a je třeba to nakombinovat, aby si každý našel to svoje. Spokojení tak budou všichni.

Mallorca plážeVšechna místa ke koupání v moři jsou na Mallorce svým způsobem krásná. Většina pláží nabízí průzračně čistou vodu a pozvolný vstup. Navíc písek na zdejších plážích je velmi jemný. A příjemný jak při procházení, tak vhodný pro hraní si s dětmi.

Cala Agulla MallorcaNáš 12denní program

Každý to má s cestováním trochu jinak. Někdo jezdí rád sám a někdo má rád společnost. Někdo má raději dovolenou válecí a někdo je zase ve své kůži, když se pořád něco děje. Jeden si raději užívá dovolenou letní a ten druhý nedá na zimu dopustit. Zatímco mnozí si rádi dopřávají luxus nebo pohodlí v podobě kompletního hotelového servisu, tak jiní zase rádi vystupují ze své komfortní zóny a dopřávají si trochu toho dobrodružství. Jeden miluje procházky starobylým městem a druhý má rád výlety do přírody. A podle mě ani jedno není špatně.

Dovolená MallorcaKdyž ale vyrazíte sólo, tak tohle moc řešit nemusíte, protože jediný koho máte na starosti, jste vy sám. Pokud ale vyrazíte na dovolenou rodinnou a nebo s přáteli, tak je potřeba určitého kompromisu. Například v den, kdy si holky užívali řádění v bazénu, čtení a relaxování, my s Matym jsme vyrazili na pánskou jízdu. Divoká projížďka skútry je pořádný adrenalin!

Mallorca pro dětiSkákání v zátoce  Cala Lliteras

Tohle je skvělá záležitost pro děti i dospělé. Pláž je tady spíš nijaká než malá, ale zázemí skvělé. Bar, kde pořídíte skvělou kávu, drinky i dobré jídlo. Prostor na to rozložit deku, i když ne na písku, ale to skákání do moře z útesu, to stojí za to. Zvládla to i naše malá statečná šestiletá Verunka. Poté jsme si zaskákali všichni společně a já s Matym jsme dali i nějaké to salto.

Cala Lliteras MallorcaMůj dvoudenní track

Jak už jsem psal, někdo má rád dovolené takové a někdo zase makové. Já mám rád namíchat a hlavně netřepat. Mám rád společnost, miluju rodinu a trávím rád čas s přáteli, ale taky umím být sám se sebou a je mi v tom dobře. Přemýšlel jsem, jakým způsobem si „své dva dny“ vyberu a nakonec se rozhodl pro nádhernou 10hodinovou procházku po útesech a horách. Fotografiím počasí sice moc nepřálo, ale zato pro výšlap to bylo ideální. 

Když jsem vyrážel, viděl jsem pouze směr. To, kde skončím večer, jsem netušil, ale cíl byl jasný. Užít si cestu. A to se podařilo. Nádherná příroda a fotogenické útesy. Na cestě jsem potkal několik příjemných lidí a zažil par krásných okamžiků. Můj výlet byl docela spontánní, tak jak to u mě občas bývá. A přesto, že nešlo o několikadenní túru, tak přiznávám, že pár věcí jsem podcenil. Třeba dostatek tekutin. Voda, kterou mi pocestný věnoval výměnou za magnetku s logem Cestování je život, mi přišla velmi vhod. Ve večerních hodinách po celém dni nebylo větší radosti.

Výlet MallorcaUbytování v rezortu zajišťuje určitý komfort, bezpečí a pohodlí. To, co jsem ale zažil tady v horách, tam nezažijete. Na posledních pár kilometrech mi na stopa zastavilo auto. Tak malé auto jsem už dlouho neviděl. V něm 2 dospělí a 3 děti. Díky mé malé výšce jsem ale s díky přijal i místo v kufru.

Mallorca plážZavezli mě na nádherný kamenný hotel v horách s názvem Sa Duaia. Při vstupu jsem v první větě pozdravil a v té druhé si objednal 3 nealkoholická piva s ledem, abych uhasil žízeň. Byl jsem už unavený, a tak jsem požádal o možnost ubytovat se. Bohužel bylo plno. Číšník a recepční v jedné osobě byl Holanďan a kupodivu uměl pár českých slovíček. Z nich poskládal trochu nepovedený vtip a poté zavolal do sousedního hotelu. Tam měli naštěstí volno. Jeho kolega mě na 5 minut vzdálený hotel Finca Sa Duaia de Dalt odvezl. Můj údiv nezůstal utajen řidiči. Nikde totiž nebyla restaurace! Ocenil jsem jeho ochotu, že ihned po práci mi přiveze něco k jídlu. Tak se také stalo.

Paella ŠpanělskoDruhý den za mnou Verunka přijela i s dětmi, které se tu vy řádily v bazénu a společně jsme si dali vynikající paellu. Výborné jídlo, moc milí lidé a kouzelné místo. Doufám, že sem se s Verunkou ještě někdy vrátíme.

MallorcaVýlet na poloostrov Formentor

Půjčovné za auto na Mallorce v poslední době rapidně vzrostlo. Přesto si zapůjčit auto v ten samý den nebylo úplně jednoduché. Nejlepší je si zajistit rezervaci alespoň dva dny předem. Auto se nám ale nakonec podařilo sehnat a vyrazili jsme navštívit severovýchodní cíp Mallorcy. Mys Formentor je oblíbenou výletní destinací a tvoří ho 14 kilometrů dlouhý poloostrov. Na konci se tyčí maják a je to vůbec nejsevernější část celého ostrova. Největší varování před návštěvou autem jsou zdejší silnice. Jsou hodně úzké, klikaté a krajnice moc pevné nebudou. Protijedoucí autobus vám nadělá dost starostí, tak hlavně opatrně!

Formentor MallorcaPo cestě jsme udělali zastávku na jedné z největších pláži Mallorcy Playa de Muro. Dlouhá pláž je jako vystřižená z pohlednic. Blízké městečko Alcúdia patří mezi turisticky hojně navštěvované a dříve se dokonce jednalo o město hlavní. Žije tu asi 21 tisíc obyvatel a najdete tady hrady a domy z 13. století.

Muro pláž MallorcaZávěrem

Já jsem, na rozdíl od Verunky, navštívil Mallorcu poprvé, ale určitě ne naposled. Tentokrát to byla východní část, příště budeme objevovat západ. Myslím si, že pohostinnost místních lidí, příroda, krásné pláže a historická města za návštěvu určitě stojí. Věřím, že na tomto ostrově toho budeme mít ještě hodně co objevovat.

Všechny fotografie:

Přílet

Alcúdia

Herna

Oběd v horách

Trek

Skútr

Útesy

Formentor

Na Mallorce chutná

Trhy

Tapas

Muro

Večerní procházka

Pláž Cala Lliteres

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!