Slovinsko – malá země s velkými možnostmi

Slovinsko je úžasná země, kde mají všechno. Užívají si moře, hory nebo jezera. V kempu bylo krásně, projížďka na raftu adrenalin a jídlo nemělo chybu!

V létě loňského roku, když nás ještě nestrašil žádný virus a všechno bylo tak, jak má, jsme s celou rodinou vyrazili karavanem do Slovinska. Možná si říkáte, že to není úplně obvyklá destinace. Spousta Čechů jezdí každým rokem do Chorvatska nebo do Itálie. Tento malý stát je ale neprávem opomíjený. V následujících řádcích vysvětlím, proč.

Slovinsko není Slovensko

Mnohdy si lidé pletou dvě země s podobným názvem. Sousední Slovensko je ale něco úplně jiného než Slovinsko. Jiní lidé, prostředí a hlavně moře! Slovinsko spojuje na malé ploše všechno, co Evropa nabízí.

Naše druhá společná dovolená v karavanu se odehrávala v kempu Triglav. Ten je umístěný v národním parku a všude kolem vás je krásná příroda. Za hustými lesy se tyčí pohoří, blízko je Bohinjské jezero. Patří mezi vůbec největší v zemi a leží v údolí mezi horami. Taky ale patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Slovinska, takže si na ubytování pořádně počkáte.

Hned, co jsme přijeli, začali jsme zajišťovat místo, kam karavan upíchnout. Ale ta šílená fronta ostatních vozidel způsobila, že čekání se protáhlo na několik hodin. Nikdy jsme ve Slovinsku ale nebyli a ta krásná příroda nám čekání vynahradila.

Když jsme se konečně dostali na určené místo, pořádně všem vyhládlo. Bylo fajn, že grilování je v parku dovoleno a nebyl problém si připravit klobásy a párky. Dobrota, i když ne moc zdravá.

Přímořská města Piran a Portorož

Druhý den jsme vyrazili k moři, trochu to obhlédnout a načerpat trochu atmosféry mezi lidi. Přímořská oblast Piran je menším městem na samotném pobřeží. Nedaleko pak leží Portorož, což je spíše vesnice. Všude kolem najdete množství různých hotelů, hostelů a penzionů. Turistický ruch je tu zkrátka hlavním způsobem obživy místních.

V centru měst to vypadá velmi podobně jako například v Itálii nebo Řecku. Vydlážděné cesty a úzké uličky, které se nekonečně vlečou z kopce a do kopce. Slovinsko je totiž velmi kopcovitá země a budete to pociťovat na každém kroku.

Co nás opravdu ohromilo, byla zvonice postavená v kostele sv. Jurije, to je česky Jiří. Za jedno euro na osobu vás pustí vyšplhat se až nahoru, kde je opravdu parádní výhled! Celý Piran tak můžete krásně vidět a přes moře jde dohlédnout až do dalších států. Při dobré viditelnosti tak uvidíte i kus Chorvatska nebo Itálie.

Ve městech najdete i spoustu dobrých restaurací a vlastně všude vám nabídnout mořské plody jako krevety, kalamáry nebo chobotnice. Protože mají všichni moře hned za rohem, je to naprosto čerstvé a rozhodně se vyplatí aspoň jednou utéct z kempu a vybrat si nějakou podobnou dobrotu.

Rafting – zážitek na celý život!

Když jsme se vrátili od moře, tak nebylo v kempu hnutí. Triglav je ve vnitrozemí a protože je velmi navštěvovaný, když jednou odjedete, zabere vaše místo někdo jiný. Znovu čekat několik hodin se nám už nechtělo, takže jsme nechali obytňák na betonovém parkovišti.

Slovinsko má tolik lákadel, že bylo vážně jedno, kde se zaparkuje. Mezi další možnosti radovánek patří jízda na raftu. Organizovaně se skupinky lidí vydávají na rafty a ideálním místem je pro to řeka Soča. Ta se táhne od kempu až do Jaderského moře.

Jakmile jsme se domluvili na projížďce, začali jsme si oblékat vesty a helmy. To je opravdu důležité, protože i ti nejlepší plavci by se mohli v prudkém proudu utopit, to rozhodně nepodceňujte!

Samotná projížďka byla úžasná, chvilkami to pěkně raftem cloumalo, ale většinu času jste měli čas se podívat i kolem. Část řeky, na které jsme raftovali není prudká a stihnete se kouknout na zdejší přírodu a krásné hory.

Průvodci se snažili všechny zabavit, takže nezůstalo jen u vyjížďky. Všudypřítomné kameny dávají možnost dalších vylomenin, takže když převrátili jeden z raftů a opřeli ho o obrovský šutr vzhůru nohama, vznikla skluzavka. Každý, kdo chtěl, se mohl sklouznout do řeky a to byl snad větší sešup než samotná jízda!

Cesta domů lemovaná kapkami deště

Ještě než jsme odjeli zpátky domů, vydali jsme se k jezeru Bohinj. Už jsme se o něm zmiňoval na začátku článku. Všude kolem jezera jsou hory a dá se v něm i koupat. Není tak teplé jako moře, ale nějaký 20 °C v létě určitě má. Vstup je do něj pozvolný a prakticky ze všech stran, nikde není žádné omezení.

Po té nádheře jsme jako cestovní prostředek zpátky ke karavanu zvolili kolo. Nebyla to dobrá volba. Ne protože jsme si docela mákli, Slovinsko je prostě jeden kopec vedle druhého, ale zastihl nás nepříjemný liják. Naštěstí nás viděli z lodě, která se zrovna projížděla na jezeře a vzali nás do kempu.

Počasí ale pokračovalo v nastoleném trendu a ještě víc se rozbouřilo. Cesta domů tak nebyla zrovna procházka růžovou zahradou. Na druhou stranu je rozhodně fajn, že počasí celou dovolenou drželo a nechalo nás si krásnou zemi prohlédnout.

Děkujeme Slovinsku za vřelé přivítání, krásnou přírodu a zážitky, které zůstanou na celý život!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám článek?
Každé pondělí obdržíte sumář s aktuálními články, videi a fotkami!