Andorra je jedna z nejmenších zemí Evropy. Navzdory tomu dokáže nabídnout spoustu krásných míst a všudypřítomné Pyreneje krásně pózují objektivu.
Rozlohou se jedná o 16. nejmenší stát světa. V Evropě byste pak našli pouze 5 menších zemí. Počet obyvatel je 77 000, takže se může srovnávat třeba s českým Zlínem. Rozloha pak činí přesně 468 m2. Opět pro srovnání, je to podobné jako u našeho hlavního města, Prahy.
Andorra v obklopení hor
Andorra, plným názvem Andorrské knížectví, leží v jihozápadní Evropě mezi Francií na severu a Španělskem na jihu v nadmořské výšce 900 až 2946 metrů nad mořem. Hlavní město je pak nejvýše položeným hlavním městem Evropy a to ve výšce 1023 metrů nad mořem. Tento malý stát leží v kruhovité kotlině obklopen hřebeny Pyrenejí bez přístupu k moři.
Úředním jazykem je katalánština, ale domluvit byste se měli i ve francouzštině, španělštině nebo portugalštině. Každoročně sem zavítá na 3 milióny turistů. V roce 2013 se země dočkala zajímavého primátu a to sice, její obyvatelé se dožívají nejdéle ze všech na světě. V průměru se jedná o více jak 81 let.
Jak se do Andorry dostat
V Andoře není žádné letiště a dokonce ani železniční síť. Zbývají prakticky tedy dvě možnosti, jak se sem dopravit: autobusem nebo autem. V případě autobusu však není nutné jet přes celou Evropu. Stačí si zakoupit letenky do některého z francouzských nebo španělských měst, která se nacházejí v přijatelné blízkosti andorských hranic. Takovými městy jsou především francouzské Toulouse nebo španělská Barcelona. Obě se od Andorry nacházejí přibližně 200 km. Já se rozhodl pro tu druhou variantu a za zhruba 800 Kč jsem se autobusem dopravil z Barcelony do Andorry. 
Andorra není členem Evropské Unie, a je tak nutné počítat s celní kontrolou. Jízda do Andorry v téměř prázdném autobuse byla absolutně pohodová, až na toho pátracího psa na hranicích. Když prošel celkem „laxně“ autobusem poprvé, tak dobrý. Když se na mě při druhém vstupu upřeně díval, to už tak dobrý nebylo. Když ale napotřetí od řidiče rovnou letěl až za mnou dozadu a jeho tlapy mně vrazil do klína, tak jsem myslel, že bude průšvih. Nakonec jsme se ale v dobrém rozešli a my mohli pokračovat do hlavního města Andorra La Vella.
Kostel Sant Esteve
Jízda z Barcelony trvala něco málo přes 3 hodiny. Projíždět Pyrenejemi byl sám o sobě nádherný zážitek. Do hlavního města Andorry jsem dorazil po 18. hodině. První moje kroky ale nemířily přímo na hotel, jak bývá zvykem, ale k malebnému kostelíku, o kterém jsem kdysi dávno snil, že u něj jednou budu stát a budu si ho fotit. 
Kostel Sant Esteve je dominantou města a pro mě je to jeden z nejsympatičtějších kostelíku, jaké jsem kdy viděl. Tento kostel můžeme u nás nazývat jako Kostel svatého Štěpána. Byl postaven v 11. až 12. století a v minulém století se dočkal rekonstrukce. Původně románský sloh se postupnými přestavbami uzpůsobil do současné podoby.
Hlavní město Andorra La Vella
Město samo o sobě působí na první pohled jako město mladé, moderní a prosperující. Díky bezcelní zóně je rájem pro všechny, kteří rádi nakupují. Je tu nespočet obchodů, obchůdků a butiků. A podle vůně v ulicích jsem si místy připadal, že procházím jednou velkou parfumérií. 
Celá země je na hlavním městě hodně závislá. Celých 80 % HDP tvoří právě Andorra La Vella. V centru se nachází několik nadnárodních bank. Zhruba čtvrtina všech místních má trvalé bydliště v hlavním městě.
Okolí a příroda
Tentokrát mým hlavním cílem nebylo město, ale okolí a hlavně příroda. Ta je tady opravdu nádherná. Přestože Andorra patří mezi nejmenší země, najdete tady nespočet aktivit. Největší termální lázně v Evropě, spousty nádherných treků, jezera, krásné vyhlídky, sportovní aktivity pro dospělé i zábavné parky pro děti. Podle mě si tady vybere opravdu každý A díky tomu to může být skvělý tip na rodinnou dovolenou. A to nejenom letní. Andorra má sice pouze 3 lyžařská střediska, ale ty jsou moderní a vyhlášená. 
Vyhlídka Tristaina Sundial Balcony
Po prohlídce hlavního města Andorry jsem zamířil do „terénu“ a mým prvním cílem byla moderní vyhlídka Tristaina Sundial Balcony. Neočekávaně svítilo sluníčko, a tak jsem si sliboval krásný výhled. U lanovky na pokladně mě ale vyvedli z omylu a to že mě na vyhlídku nepustí. Omlouvali to tím, že nahoře prší. Nechápavě jsem kroutil hlavou, ukazoval prstem nahoru a snažil se vysvětlit, že kdyby nahoře pršelo, tak to přece musí padat sem dolů. Sotva jsme ale naši „debatu“ ukončily, tak řádně zahřmělo a během několika minut začalo pršet. S povděkem jsem z batohu vytáhnul bundu, kterou jsem si na cestu přibalil a nechal si doporučit další krásnou vyhlídku, která údajně měla být otevřena. 
Vyhlídka Roc
A taky že byla. Od vleku byla vzdálená asi 40 minut jízdy. Pro veřejnost ji zde otevřeli teprve v roce 2016. Hodně rychle se ale stala populární. Dominantou vyhlídky je socha osoby, která si poklidně sedí nad propastí. Autorem je slavný umělec Miguel Ángel González z Argentiny.
Estanys de Tristaina
Druhý den jsem se znovu vypravil na místo činu, ale s původně zamýšlenou vyhlídkou jsem opět nepochodil. Prostě jste v horách a tady pravidla určuje počasí a ne vy. A tak jsem se vydal další vstříc plánovaných cílů a to bylo navštívit některé z místních nádherných jezer. Ledovcových jezer je tu nespočet a údajně jedno krásnější než druhé. Času ale moc nebylo, a tak jsem si vybral ty, které jsem měl nejblíž. 
V andorském městě Ordino se nachází hned několik jezer a to v nadmořské výšce 2300 metrů. Tam Pyreneje oddělují 3 země: Andorru, Španělsko a Francii.
Hlavní jezero se skládá ze 3 menších: první jezero (je nejmenší, v nadmořské výšce asi 2250 metrů a zbarvené je do tmavě modré). Střední jezero (nachází se ve výšce 2300 metrů nad mořem a je obklopeno sutí). Horní jezero (je největší ze tří, ve výšce asi 2350 metrů nad mořem a je obklopeno horskými vrcholy, které dosahují téměř 3000 metrů výšky). 
Městečko Ordino
Ordino, leží na svahu hory Casamnya, v přibližném středu Andorry. V roce 2015 zde žilo okolo 4 500 obyvatel. Rozloha města činí 90 km². Najít tady můžete jedinečné historické památky, ale už samotná večerní procházka tímto městem je povznášející zážitek. 
Poutní místo Meritxell
Vesnice Meritxell má jen 75 obyvatel, ale jedná se o významné poutní místo v Andoře. Nachází se poblíž francouzských hranic. Patronkou celé Andorry je Panna Marie právě z této vesnice. Původní bazilika vyhořela v roce 1972 a byla nahrazena současnou. Uvnitř se nachází replika románské sochy Panny Marie. Originální byla bohužel také zničena vinou požáru.
Závěrem 
Navštívit Andorru bylo určitě dobré rozhodnutí. Znám spoustu lidí, kteří navštívili Španělsko, Itálii a další evropské země, ale těch, kteří navštívili Andorru, moc neznám. A je to škoda, protože Andorra za návštěvu určitě stojí. Dal jsem si za cíl navštívit a „ochutnat“ všechny evropské státy. Tam, kde se mi bude opravdu líbit, se hodlám vracet. S tím budu objevovat nová místa a zároveň navštěvovat ta oblíbená. A Andorra určitě bude brzy jedním z nich. Protože 5 dnů je tu rozhodně málo.
Všechny fotografie:
Andorra La Vella v noci
Mirador Roc Del Quer
Ordino
Jezera Tristaina
Kostel Meritxell
Zanechat komentář