Amsterdam je město kanálů, marihuany a všudypřítomných kol. Během 5 dnů jsme tu navštívili spoustu zajímavých míst.
Cestování je to, co nás s Verčou dalo dohromady. I když vlastně jenom pomocí online technologií, a tak trochu náhodně. Kde tedy jinde, než na cestách, oslavit naše první výročí. V průběhu roku jsem se snažil tiše naslouchat, a tak jsem věděl, že by se líbilo Toskánsko, počkal jsem na dobrou cenu letenek a rezervoval. To místo asi není až tak podstatné, protože když jsme spolu, tak je nám asi jedno kde.
Když jsem se ale jen tak mezi řečí dozvěděl, že vidět tulipány by také stálo za to, rozhodl jsem se pro změnu. Tyhle krásné květiny totiž kvetou právě v době našeho výročí. Osud do cesty pak mocně zasáhl, když mi druhý den přišla zpráva o zrušení letu do Toskánska. Nebylo co řešit. Zažádal jsem o vrácení peněz a koupil letenky do Amsterdamu.
Proč Amsterdam
Už v úvodu jsem alespoň jeden důvod pro návštěvu hlavního města Nizozemska uvedl. Ale najde se jich daleko víc. Jako na většinu evropských měst jsme měli na poznávání 5 dní. Metropole nabízí spoustu zajímavostí a už název se v češtině někdy zaměňuje. Občas můžete vidět, že město se píše jako Amsterodam. A je to také správně, i když se to moc nepoužívá.
Země tulipánů má jasně rozdělená sídla pro jednotlivé instituce. V Amsterdamu tak nenajdete parlament, ani královskou rodinu. Obojí sídlí v Haagu. Hlavní město je ale tím největším a žije v něm podle posledních údajů 860 tisíc obyvatel. Před 10 lety to ale bylo o zhruba 100 000 méně, takže se město rychle rozrůstá. Místní obyvatelé se hlásí k 177 různým národnostem. Pro srovnání, V americkém New Yorku žije 150 různých národností.
Historické centrum je zastavěno domy převážně z 16. a 17. století. V tomto období prožíval Amsterdam „Zlatý věk“, kdy probíhal největší rozmach. Najdete tu i řadu muzeí a galerií. Vždyť taky Nizozemci se proslavili jako největší malíři – Rembrandt, Vincent van Gogh nebo Paulus Potter. Velmi populární je tu i fotbal a v moderní aréně sídlí známý tým Ajax Amsterdam.
Ubytování
Často si ubytování rezervuji jenom na první den a pak se rozhodujeme. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Ubytování se mi podařilo zajistit v jednom z domů poblíž centra a bylo krásné a čisté. Na mě ale působilo trochu chladně a uměl jsem si k této příležitosti představit místo, kde bych se cítil o něco lépe. A tak jsem zavítal na portál booking a hledal. A našel. Našel jsem jeden zajímavý rodinný hotýlek v jedné z nejzajímavějších čtvrtí Amsterdamu.
Co covidové období provozovatelům vzalo, o to naopak zase více byli vstřícní k hostům. Našli jsme tento nádherný hotel s názvem ‚t Hotel a pořídili za nejnižší možnou cenu. Vhodnější hotel pro oslavu výročí si snad neumím ani představit. Byl nádherný a měl úžasnou atmosferu. Majitelé byli dokonce ze Slovenska.
Den první
První den se většinou snažíme rozkoukat, uvolnit a nasát atmosféru naší nově navštívené destinace. A tak jsme vyrazili „ochutnat“ Amsterdam. Ten je, jak jsme zjistili, doslova protkaný kanály a krásnými úzkými domy. Všechny ulice mi ale připadaly tak stejné, že kdyby mě tam Verča nechala, tak tam bloudím do dnes. Od majitelů hotelu jsme se dozvěděli, proč jsou domy tak úzké. A taky proč pod střechou skoro každého domu je zabudovaná traverza s hákem. Je to proto, že se často díky nim stěhoval nábytek dovnitř. Velká okna tak umožňovala pohodlnější nastěhování než dveře domu.
Země tulipánů
Být v Holandsku a nenavštívit tulipánová pole, to by byl hřích. Zvlášť, když to byl jeden z našich cílů. Přání ale navštívit jeden z největších Tulipánových parků Keukenhof vyslyšeno bohužel nebylo. Kvůli restrikcím je všude méně turistů, hotely jsou levnější a našly by se i další výhody, ale má to samozřejmě i své zápory. Spousta památek a atrakcí je zavřených, a tak tento park si musíme nechat na příště.
A tak jsme navštívili alespoň některá zahradnictví a tulipánová pole. I tak jsme viděli tolik krásy, že se nám z toho až točila hlava. Tulipány mají v Holandsku opravdu velkou tradici. Jednak mají tyto květiny v Nizozemsku ke svému růstu vhodnou půdu, a pak souvisí s tím, co už jsem tu psal. Slavní malíři je často kreslili na svých obrazech, obchodovalo se s nimi v období Zlatého věku a nyní je Nizozemsko největším exportérem této komodity do světa. Ročně se tady vypěstuje na 3 miliardy cibulek tulipánů.
Kola snad na každém kroku
Věděl jsem, že Nizozemsko je země kolům zaslíbená. Že jich tu bude hodně. Ale realita naprosto předčila má očekávání. Snad úplně každý tu aspoň jedno jízdní kolo vlastní. Rovinatá plocha celého státu neklade žádné větší nároky na cyklisty a k pohybu vám stačí naprosto obyčejné kolo. Někde jsem našel, že 26 % všech cest, je v Nizozemsku vykonáno právě na kole. To znamená, že na 3 auta tu připadne zhruba jedno kolo.
Všude můžete vidět silnice, které jsou přizpůsobené právě pro kola. Buď se na nich pohybují auta pomalu a respektují cyklisty, nebo mají silnice vyznačené cyklo pruhy. Taky je tu mnoho cyklostezek, takže dojedete na kole opravdu kamkoliv. Tohle mi bylo moc sympatické a dá se to označit jako opravdu ekologické řešení.
Návštěva městečka Giethoorn
Městečku Giethoorn se říká Benátky severu, a nebo také nizozemské Benátky. Naše cesta do těchto míst už sama o osobě byla velký dobrodružstvím. Amsterdam je mimo jiné město, kde jezdí i spoustu elektromobilů a zapůjčit si je můžete přímo na ulici. Tak jako u nás nebo jinde v evropských městech třeba koloběžku. A tak i my jsme se rozhodli si tento způsob dopravy vyzkoušet.
Dobíjecí stanice sice byly téměř na každém rohu, ale dobíjení automobilu trvalo celou věčnost. Chvílemi jsme dokonce pochybovali o tom, jestli by nebylo rychlejší absolvovat tuto cestu pěšky. Ale i tohle byla zkušenost a nic to nezměnilo na tom, že návštěva městečka bylo správné rozhodnutí.
Při příjezdu do městečka jsme nafasovali elektrickou lodičku, kterou doporučujeme rezervovat online, nasedli a mohli jsme začít obdivovat tohle pohádkové místo. Po cestě můžete udělat nějakou tu zastávku na zmrzlinu, kávu a nebo k nákupu vynikajících sýrů. My jsme si domů několik přivezli, abychom je pak postupně s přáteli ochutnali. Dobré byly všechny, ale jasným favoritem se stal ten s lanýži.
Závěrem
Uměli bychom si představit delší pobyt. To ale většinou i kdekoliv jinde a 5 dnů nám uplynulo jako voda. Loučení s Amsterdamem proběhlo večerní procházkou a následným ránem před cestou na letiště návštěvou místní tržnice. Tam jsme ochutnali skvělou alžírskou kávu míchanou na písku ze Sahary. O pár hodin už se ocitáme doma. Zážitky z Amsterdamu vstřebáváme ještě teď a věříme, že ho zase brzy navštívíme.
Všechny fotografie:
Ubytování
Křivé domy
Tulipány
Kola
Městečko Giethoorn
Sýry a jídlo
Rajtovani po světě je to nejlepší v životě, protože až budeš končit, máš na co vzpominat